Kik a legboldogabbak? És miért?
Egy több országra kiterjedő felmérés szerint a Szingapúrban élők a legboldogabbak a kelet-ázsiai régióban. Ugyanakkor a helyiek, bár életükkel, anyagi helyzetükkel elégedettek, politikai véleménynyilvánításhoz való jogaikat kevésnek és hiányosnak érzik.
A japán Chuo University kutatói által készített, és a napokban publikált felmérés eredményei szerint a Kelet-Ázsiában élők közül a szingapúri lakosok a legboldogabbak. A felmérés során a Szingapúrban élők 70 százaléka vallotta boldognak magát, ezzel az aránnyal a kutatók által felállított boldogság index (Happiness Index) első helyére kerültek. A vizsgált országok közül a második helyre Vietnám, a harmadik helyre Japán lakosai kerültek: a vietnámiak 64, a japánok 54 százaléka tekintette boldognak magát - számol be róla az ELTE TATK hírlevele.
A felmérés szerint Kelet-Ázsia legkevésbé boldog nemzete a tajvani. Az ott élőknek ugyanis csak 30 százaléka érezte boldognak magát a kutatás készítése idején.
A boldogság mércéi
Családi idill. Mi kell a boldogsághoz? © sxc.hu |
Ahogy egyre nő az anyagi és fizikai jólétben élők aránya Szingapúrban, a helyiek egyre nagyobb figyelmet és érdeklődést szentelnek az immateriális javakkal kapcsolatos kérdéseknek is. Míg az élet materiális oldalával való elégedettségük kiemelkedően magas a régióban, addig meglehetősen elégedetlennek bizonyulnak például a politikai véleménynyilvánításhoz való jogaikkal kapcsolatban. A kelet-ázsiai térségben ugyanis a szingapúriak azok, akik a legkevésbé találják kielégítőnek a kormány munkájának bírálatához való lehetőségeiket. Gyülekezéshez és tüntetéshez való jogaikkal kapcsolatos attitűdjeiket tekintve pedig, éppen csak, hogy megelőzik Kína meglehetősen elégedetlen állampolgárait.
Folyamatban a változás
Mivel a kutatás alapjául szolgáló lekérdezésre 2006-ban került sor, érdemes a kapott eredményeket némi fenntartással kezelni. A kutatást értékelő szingapúri professzor, Siok Kuan Tambyah szerint ugyanis az elmúlt három évben jelentős változások zajlottak le az ország és a világ életében, amelyek minden bizonnyal eltérő válaszokhoz és eredményekhez vezetnének, ha az adatfelvételre most kerülne sor.
Tambyah szerint Szingapúr három évvel ezelőtt sokkal jobb gazdasági helyzetben volt, mint napjainkban, ezért elképzelhető, hogy a helyiek ma már kisebb mértékű elégedettségről tennének tanúbizonyságot. Ezzel párhuzamosan viszont, köszönhetően annak, hogy a kormány az elmúlt években valamelyest nyitottabb politikát folytatott, valószínűsíthető, hogy véleménynyilvánításhoz való jogaikkal kapcsolatos elégedettségük, ha kis mértékben is, de javult 2006 óta.