A boldogság nem függ a körülményektől
Az élet nagy jelentőségű eseményei - mint a gyermek születése, a házasságkötés - boldogabbá tehetik az embert, de csak időlegesen - állítják a szakemberek.
A boldogság alapszinten lényegében egész életen keresztül ugyanaz marad - mutattak rá az Economic Journal című brit szaklapban megjelent tanulmányukban. Brit, amerikai és francia közgazdászok 20 éven keresztül követték nyomon, s elemezték több száz német elégedettségét. Megállapították, hogy ha megrázkódtatás is éri a illetőt, hangulata mélyre zuhan ugyan, ám hamarosan helyreáll.
A tanulmány az alkalmazkodás pszichológiai folyamatát vizsgálta, azt, miként képes az ember hozzászokni új körülményekhez, legyenek azok rosszak vagy jók. A 18-60 év közötti önkéntes jelentkezőket 20 éven keresztül rendszeresen megkérték arra, hogy határozzák meg boldogságszintjüket. Jelenteniük kellett a kutatóknak minden nagy jelentőségű eseményt az életükben, hogy a kutatók feltérképezzék az esemény és az elégedettségi szintjük közötti viszonyt.
A szakemberek úgy találták, hogy egyedül a munkanélküliség miatt esik vissza hosszan tartóan az ember kedélyállapota az esemény utáni öt évben. Más megrázkódtatást okozó esemény - mint például a megözvegyülés vagy a válás - hatására az általános kedélyállapot visszaesik ugyan, de később szintje helyreáll.
A pozitív események - mint a házasság vagy a gyermek születése - hatására a boldogságszint emelkedése két éven át volt tartós, utána azonban visszatért az általános állapotra. Yannis Georgellis, a londoni Brunel Egyetem előadója, a tanulmány társszerzője szerint sok esetben igaz a mondás, miszerint "az idő gyógyít".
Francois Moscovici, a White Water Strategies nevű pszichológiai tanácsadó cég igazgatója kijelentette: számos bizonyíték van arra, hogy az embereknek van egy "változatlan boldogságszintjük, amelyre ideiglenesen, ám általában nem hosszan tartó időre hatással lehetnek a nagy események".
"Létezik a boldogság termosztátjának koncepciója, miszerint ha jelentős dolog történik veled, legyen az pozitív vagy negatív, a rugó kinyúlik, majd pedig meglehetősen gyorsan visszatér eredeti állapotába" - idézte Moscovicit a BBC.