A boldogság véd a betegségtől
A boldog ember ritkábban fázik meg, és ha mégis, kevésbé szenved tőle, mint a lehangolt ember - adta hírül az AP amerikai hírügynökség a Psychosomatic Medicine című orvosi szaklapban megjelent tanulmány alapján.
A Pittsburgh állami egyetem pszichológusai arra voltak kíváncsiak, hogy mi befolyásolja a megbetegedésre való hajlamot.
A kutatók 193 felnőtt részvételével végeztek kísérletet, akiket megfázást okozó vírussal vagy influenzával fertőztek meg. A karanténban tartott vizsgálati alanyokon azt figyelték, hogy a betegség lefolyását milyen tényezők befolyásolják.
Először az olyan alapvető változókat figyeltek, mint a kor, a nem és a képzettség, majd a vizsgálati alany önmagáról alkotott képére koncentráltak a kutatók, de egyik tényezőnek sem volt kimutatható hatása.
Ezután a személyiségtípust vizsgálták, de sem a befelé forduló, sem a világ felé kitárulkozó személyiségtípus nem tűnt meghatározónak.
Végül azt mutatták ki, hogy leginkább az egyén érzelmi állapotának van hatása a betegségre való hajlamra: a jó kedélyű emberek ritkábban betegednek meg, és mikor mégis, kevésbé szenvednek, mint a depresszív, félős vagy mérgelődő beállítottságú, boldogtalanságról beszámoló társaik.