2009. augusztus. 04. 05:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 04. 10:04 Plázs

Balkezesség: miért veszélyes az átszoktatás?

Babonák, vallási előítélet, rosszízű megjegyzések: a balkezességhez köthető számos negatívum napjainkra talán már alig keseríti meg a nem „szebbik” kezüket használók életét, de jó néhány nehézséggel azért még manapság is meg kell küzdeniük. S bár ma már tilos az átszoktatás, a jobb kezesekre tervezett világ egyáltalán nem könnyíti meg a balosok mindennapjait.

Semmilyen hivatalos adat nincs arról, mekkora a balkezesek aránya a magyar lakosság körében. Általában 9-10 százalékos érintettségről esik szó, de mint azt Kiss Erzsébet, óvodapedagógus, a Magyarországi Balkezesek Egyesületének elnöke elmondta, egy általuk végzett, 3 ezer gyereket érintő, országos felmérés szerint legalább 16 százalékos is lehet ez az arány. „Játszottunk a gyerekekkel, rajzoltattuk őket, ez alatt jól megfigyelhető volt, melyik kezüket használják. Azt lehet mondani, hogy egy 25 fős csoportban átlagosan 3-4 balkezest találtunk” – avat be a felmérés egyik lényeges következtetésébe az egyesületi elnök.

Az óvodapedgógus szerint bár ma már elvétve akad olyan eset, hogy valakit erőszakkal a jobb keze használatára próbálnak rábírni, az is gondot okozhat, ha a gyerek csak a közösségbe kerülve szembesül azzal, hogy ő egy kicsit más, mint a többiek.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.