Legális méreg: a mázlisták, és akik belehalnak
Ha a világ népességét – 6,4 milliárd – és az egy év alatt előállított cigarettamennyiséget – 3,7 billió szál – vesszük alapul, akkor egy egyszerű számítással kiderül: 580 füstölgő rúd jut minden esztendőben egy emberre. Ha csak az itthoni állapotot nézzük, jóval ijesztőbb a helyzet: közel 2 ezer cigaretta hazánk lakóinak évi fejadagja.
Minél régebben és erősebben dohányzik valaki, annál nagyobb a különböző betegségek kialakulásának kockázata, ám az egyéni érzékenységben óriási különbségek vannak. „Van, aki napi három doboz cigarettát szív el 60 éven át, és 80 évesen elüti egy autó, és van, aki csak tíz éven át szívott el 5-10 szálat, mégis ötvenévesen hal meg tüdőrákban.
„A dohányfüst gyulladás- és rákkeltő alkotórészei közvetlenül károsíthatják a nyálkahártyákat és a szerveket azon az úton, amelyet bejárnak a testünkben: elsősorban a légutak, a gyomor- és bélrendszer, illetve a húgyutak károsodása vezethető vissza az ilyen jellegű, elsődleges hatásokra" - szögezi le Mucsi János tüdőgyógyász. A legálisan árult méreg káros hatásai azonban ezzel nem értek véget.
A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.