A BudgetTravel internetes oldal saját olvasói körében végzett felmérést...
A BudgetTravel internetes oldal saját olvasói körében végzett felmérést arról, hogy mit gondolnak az elmúlt évek vagy évtizedek legjobb találmányának, aminek segítségével lényegesen könnyebb lett az utazás világszerte. Az ember persze bele sem gondol, mennyi minden teszi kényelmesebbé az életét nyaralás vagy világjárás során, de a szavazatok eredményeit nézve bizony minden egyes pontnál rájöhetünk, mennyire el van már kényeztetve a kor embere.
Lássuk tehát a 10 legjobb találmányt az utazás megkönnyítésére (persze a lista korántsem teljes, ezért szívesen vesszük, ha megtisztel minket véleményével, esetleg kiegészíti a következő listát néhány új ötlettel a hozzászólások között):
10. Online térképek és útvonaltervezők
A méretes világatlaszok és asztalterítő nagyságú térképek helyett manapság már bőven elég az Interneten rákeresni úti célunkra, és előre megtervezhetjük az utazást, kiszámíthatjuk az útiköltséget, könnyedén válogathatunk az alternatív útvonalak között. A Google Earth segítségével műholdképeket is láthatunk a kiválasztott környékről, mondanunk sem kell, mennyi időt és energiát spórolhatunk ezzel.
9. Digitális fényképezőgépek
Emlékszünk még hány tekercs film kellett egy balatoni nyaralás minden nagy pillanatának megörökítéséhez? Mennyit kellett várni, hogy előhívják a fotókat? Manapság már az olcsóbb digitális kamerákkal is csodás képek készíthetőek, ráadásul olyan oldalakon, mint a Snapfish vagy a Flickr könnyedén megoszthatjuk őket a családdal, barátokkal, vagy az egész világgal. Még csak meg sem kell várni, hogy hazaérjünk. Természetesen a Travelline oldalán is nyithatunk galériát...
8. Online check-in
Nincs órákon át tartó várakozás a repülőtéren, manapság akár otthon is előre elkészíthetjük repülőjegyünket, és mindent elintézhetünk Interneten keresztül, ráadásul részletes információkat is találhatunk, amelyek segítségével könnyebben felkészülhetünk az utazásra. Természetesen a biztonsági ellenőrzés idejét így is be kell kalkulálni a reptéren töltött időbe, de ez azért lényegesen kevesebb, mint amire évekkel ezelőtt számíthattunk, nem igaz?
7. GPS navigáció
Talán nem kell sokat magyarázni, mekkora előny, ha az autónkban (főleg egy idegen országban) GPS segíti a tájékozódást. Megbízhatóbb, mint a remegő kezű barátnő/anyuka az anyósülésen, aki minden körforgalomnál pánikrohamot kap, vagy elbambul az egyetlen utca előtt, ahol számunkra optimális irányba lehet fordulni, és csak 200 méterrel később kapcsol: "ja, itt kellett volna". Manapság egy GPS már nem a luxus kategória, és hosszabb utak során elengedhetetlen útitárs, komoly segítség lehet.
6. Nemzetközi ATM hozzáférés
Mivel a legtöbb bank kontinentális vagy akár világméretű hálózattal rendelkezik, ezért már nem olyan fontos, hogy előre beváltsunk minden költőpénzt, és nyugtalanító mennyiségű pénzzel a zsebünkben induljunk útnak. Az ATM-ek egész nap bármikor a rendelkezésünkre állnak, nem kell a bankok helyi fiókjainak nyitvatartása miatt aggódnunk, és nem kell görcsölni a valutaváltáson, a legtöbb nagy bank már ezt is megteszi helyettünk - persze nem a legjobb árfolyamon, de a kényelemnek is ára van.
5. A mobiltelefonok
A telefonfüggőség már világszintű betegség lett a világban, a legtöbb ember mobilján éli az élete jelentős részét. Ami 20 évvel ezelőtt még különleges luxus volt, ma már elengedhetetlen kellék a fennmaradáshoz, nem csoda, hogy az utazók nagy része is fontosnak tartja a telefont. Vészhelyzetben komoly segítség lehet, könnyebb a kapcsolattartás is az otthoniakkal, de SMS-t írni is remek dolog a munkatársaknak a tengerparton koktélt kortyolva, míg ők éppen beleszakadnak a melóba.
4. Internet mindenhol
Az online jelenlét sokaknak elengedhetetlenül fontos, még akkor is, ha éppen megérdemelt pihenésüket töltjük a világ másik pontján. Manapság a legtöbb helyen van wi-fi kapcsolat, vagy akár mobilinternettel a laptopunkban is útnak indulhatunk, így nem kell lemondanunk a napi hírek böngészéséről, a chatelésről, de talán a munkamániások is könnyebben indulnak pihenni, ha közben fél szemükkel néha rápillanthatnak a céges levelezésre is.
3. Utazási oldalak a világhálón
Az utazási irodák, légitársaságok, nyaralóhelyek és szállodák hivatalos oldalai ugyan általában kimerítő tájékoztatást adnak, de mégis csak reklámozási céllal születtek meg, és sok esetben a fogyasztói visszajelzések is igen cenzúrázottak. Az olyan oldalak, mint a TripAdvisor sokkal inkább az utazók és nyaralók személyes tapasztalatait mutatja, ahol az olvasók cserélnek eszmét és számolnak be élményeikről. Az ilyen online közösségek nagyon sokat segíthetnek a végső döntésben, a tervezésben és felkészülésben egyaránt. Természetesen a Travelline is gyakran segít személyes beszámolókkal, útleírásokkal, szubjektív bemutatókkal, de az olvasók egyéni élményeit is megismerheti, ide kattintva.
2. Online szállásfoglalás
Ismét az Internet nyújtotta előnyök kerülnek előtérbe, az ezüstérmes találmány az online szállásfoglalás lehetősége lett. A legtöbb iroda és szálloda weboldalán komoly kedvezményeket kaphatunk, ha jó előre foglalunk szállást a neten, ráadásul virtuális túrák keretében a szállásunkat is előre megismerhetjük. Számtalan olyan oldal is létezik, ahol árakat és szolgáltatásokat hasonlítanak össze (Travelocity, Expedia, Orbitz, Priceline), ezeket is mindenképpen érdemes felkeresni egy nagyobb utazás előtt, sokat spórolhatunk megfelelő felkészüléssel.
1. A kétkerekes, guruló bőröndök
Bármilyen furcsa is, minden high-tech találmányt lepipáltak a kétkerekes, húzható bőröndök, amelyek a legtöbb utazó szerint a legnagyobb kényelmet hozták el számunkra. Egy egyszerű ötlet, ami leváltotta a régi, négykerekes bőröndöket, amelyeket lehetetlen volt használni, és a reptéri közlekedés egyenesen horror volt velük. A kihúzható fülű, kétkerekes modellek (a piaci bevásárló kocsik elvét követve) sokkal kényelmesebb mozgást biztosítanak, és nem érezzük tőle a csomagok szállítását másfél órás kimerítő edzésnek. A legegyszerűbb dolgok a legjobbak, ezt bizonyította be a BudgetTravel szavazása is.
-NB-