Pados: jó géneket kell örökölni
Pados Gyula címzetes egyetemi docens, kandidátus, a Táplálkozástudományi Társaság elnöke. A Semmelweis Orvostudományi Egyetem elvégzése óta – két éves szombathelyi gyógyítást kivéve – a Tétényi úti Szent Imre Kórházban dolgozik. 1983 óta 18 ezer, rizikófaktorokkal is küzdő elhízott beteget kezeltek az osztályán, majd járóbetegként a Lipid Ambulancián. A nemzetközi hírű filmes, a Kontroll és a Sortalanság operatőre Pados Gyula, nem csupán névrokona februári interjúalanyunknak.
Medizóna: Messze esett az alma a fájától. A fia nem követte az orvosi pályán, de úgy gondolom, nem bánja. Az Ön pályaválasztásának milyen okai voltak?
Pados Gyula: A családunkban nem volt orvos: elsősorban édesanyám szerette volna, ha ezt a pályát választom. Ha személyes indokra kíváncsi, egy teljesen banális, de akkor nagyon komolynak tűnő okra emlékszem, ami miatt én is orvos akartam lenni: gimnazista koromban pattanásos voltam, ami nagyon zavart, de abban az időben semmilyen eredményes terápia nem volt erre a problémára. Úgy gondoltam, ha orvos leszek, én majd kitalálom, mi lehet ennek, a fiatalok életét megkeserítő gondnak az oka és gyógymódja. Nem lettem bőrgyógyász, azóta sem foglalkoztam ezzel a kérdéssel, de a dermatológia nélkülem is jól megoldotta ezt a problémát.
Medizóna: Mikor döntötte el, hogy a túlsúlyos emberekkel szeretne foglalkozni?
P. Gy.: A szakmai érdeklődésem kezdetben a lipidekhez (zsírok, zsírszerű anyag) kötődött, de nem az elhízással, hanem a magas vérzsír-, triglicerid és koleszterin-szinttel foglalkoztam. Emlékszem, volt egy betegünk, akinek visszatérő, erős hasi görcsei voltak: emiatt a sebészek már a hasát is felnyitották, de a fájdalom okát nem találták meg. Töprengtem az eseten, s egy ügyeleti szolgálat alatt jöttem rá, hogy panaszait az extrém zsíros, tejfölszerű vére okozza, amely fontos szervek, többek között a hasnyálmirigy vérkeringését is leblokkolta. Így átmeneti éheztetéssel, az akkori, viszonylag kezdetleges vérzsírcsökkentő gyógyszerekkel sikerült a körülményekhez képest egészségessé tenni: hosszú életet élt, és nem vérzsír okozta betegségekben halt meg.
Elkezdtem behatóbban is tanulmányozni a lipid-anyagcserét: egyre gyakrabban szembesültem azzal, hogy az elhízás - ami a zsíranyagcsere-zavarok gyakori oka - a nagy rizikófaktorok, a magas vérnyomás, a magas vérzsírszint, s a magas vércukorszint kialakulásához vezet. Tudomásul kell venni, hogy az elhízás betegség, az egészségügyi világszervezet (WHO) a tíz legsúlyosabb kór közé sorolja, csakúgy, mint például a cukorbetegséget. A diabéteszben szenvedők 80 százaléka az elhízás következtében lesz beteg; ez az adat is jelzi, hogy elsősorban az elhízás hajlamosít a cukorbetegségre, és nem fordítva.
A teljes interjút elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.