2009. január. 13. 19:32 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 13. 21:10 Plázs

Kikészülnek a modern irodában dolgozók

Az egyetlen nagy térben kialakított irodák kikészítik az embereket, a dolgozók több stresszhatással találkoznak, gyakrabban náthásak és kevésbé termelékenyek - állapították meg ausztrál kutatók.

A modern irodakialakítás hatását vizsgáló tanulmányokat tekintette át az elemzés, mely megállapítja, hogy a nagytermes helyeken dolgozó emberek 90 százaléka számol be káros egészségügyi és pszichés következményekről. Több stressz és gyakoribb konfliktusok, magasabb vérnyomás és az állomány gyakoribb cserélődése jellemzi ezeket a munkahelyeket.
   
"Az alkalmazottak számos olyan problémával néznek szembe, mint magánszférájuk, egyéniségük elvesztése, alacsony munkahatékonyság, különféle egészségügyi gondok, túlingereltség és munkájukkal kapcsolatos kielégületlenség, amikor nyílt terű munkahelyi környezetben dolgoznak" - írja Vinesh Oomen, az Asia-Pacific Journal of Health Management című szaklap legutóbbi számában megjelent dolgozatában.
   
A dolgozókat bosszantja a bizonytalanság, az állandó tudat, hogy kollégáik bármikor láthatják számítógépük képernyőjét, hallhatják telefonbeszélgetéseiket - mondta Oomen. A nagy zaj koncentrációhiányhoz és csökkent termelékenységhez vezet. Több munkahelyi konfliktus fordult elő ezeken a helyeken, ahol az emberek olyan közel ülnek szomszédjukhoz, hogy akár egy megcsörrenő telefon is irritálóan hat. A fertőzések, például az influenza is gyorsabban ért körbe a közös nagytermekben.
   
A kutató becslése szerint 20 százalékos költségcsökkenést érhetnek el a cégek, ha nagytermes munkakörnyezetet alakítanak ki. Hangsúlyozza azonban, hogy egy munkahely megtervezésénél nem szabad csak a költségtakarékosság elvét figyelembe venni, de szem előtt kell tartani az ott dolgozók összetett szociális és lélektani szükségleteit is.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.