2009. január. 08. 05:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 08. 00:12 Plázs

Hogyan lesz a megfázásból tüdőgyulladás?

Az antibiotikumok korában talán sokan úgy gondolják, hogy a tüdőgyulladás veszélytelen betegség, ám az adatok egyáltalán nem erre utalnak: a légzőszerv gyulladása a tizedik leggyakoribb halálok a fejlett országokban, ráadásul az összes fertőző betegség közül tüdőgyulladásban halnak meg a legtöbben.

A megfázásos, influenzás időszakban növekszik a tüdőgyulladásban megbetegedettek száma, ilyenkor általában vírusfertőzések szövődményeként, felülfertőzés következtében alakulhat ki a betegség.

Vannak külső tényezők is, amelyek megkönnyíthetik a tüdőgyulladás kialakulását. A túlhajszolt életvitel, a kialvatlanság, a mozgásszegény életmód – közvetetten – a betegség okai is lehetnek, hiszen az ezek következtében legyengült immunrendszer könnyen megadja magát a fertőzésnek, ráadásul a gyógyulási hajlam is gyengébb lesz.

A tüdőgyulladásnak nincsenek jellegzetes, kizárólag e betegségre jellemző tünetei, hiszen a magas láz, a köhögés, a mellkasi fájdalom, az elesettség és a fáradékonyság akár influenzára is utalhatnak. Ha mégis felmerül a gyanú, hogy a tüdő érintett lehet, a gyulladás biztos kimondásához röntgenvizsgálatra van szükség. 

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.