Az atípusos tüdőgyulladás vírusa három dimenzióban
Holland kutatók elkészítették egy atípusos tüdőgyulladást (SARS) okozó vírus háromdimenziós modelljét, ami segítheti a halálos betegség elleni küzdelmet.
A kutatók egerekből származó hepatitisz koronavírust használtak a modell létrehozásához. Ennek tanulmányozása reményeik szerint segít a súlyos, akut légúti tünetcsoport (SARS) megértésében. A legutóbbi SARS-járvány 2002-ben Kínában tört ki, és 800 embert ölt meg szerte a világon, mielőtt karanténnal és utazási tilalmakkal megfékezték.
"Úgy gondolom, alkalmazhatjuk a SARS vírusára mindazt, amit ezen a víruson találunk" - mondta Berend Jan Bosch, az utrechti egyetem virológusa. A koronavírusok állatokban és emberekben egyaránt okoznak megbetegedéseket, a tudósok úgy vélik, a SARS vírusa az influenzáéhoz hasonlóan, eredetileg valamely állatról lépett át.
Bosch és munkatársai egy új típusú elektronmikroszkóppal készítettek felvételeket a fagyott állapotban lévő vírusról. Igen sok szögből, számos kép készült, melyek kombinálásával megalkották a vírus térbeli szerkezetét. Ennek segítségével felfedezték, hogy a vírusnak van egy extra külső burkolata, mely ezáltal vastagabb a szokásosnál.
Az eredmények a Proceedings of the National Academy of Sciences című amerikai tudományos folyóiratban jelentek meg.