2008. október. 30. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 29. 22:19 Plázs

„Hatékony fiatalító eszköz a későn vállalt gyermek”

Statisztikai tény, hogy azok a nők, akik 40 éves koruk fölött még szülnek, a változókor első tüneteit később észlelik, mint a családalapítást korábban befejező hölgyek. A HVG Kiadó által megjelentetett könyvében dr. Marton István professzor a változókorral járó nehézségekre mutat rá, illetve ad tanácsokat a problémák kezeléséhez, megoldásához.

A korábbi századokban talán a gyóntatószék intimitása nyitotta meg a szíveket és szájakat, ma az emberek jelentős hányada az orvosnak mondja el titkait. A nőgyógyásznál felmerülő témák olyan intim szférát érintenek, amelyben csak valós információk alapján lehet segítséget nyújtani. Meglepő, hogy az asszonyok mennyire igénylik, hogy intim titkaikat valakinek őszintén elmondják, miközben a bennük élő szeméremérzet sokszor nehezen bontható burokba rejti igazi panaszukat, mondanivalójukat. A szakemberhez forduló női páciensek többsége nem beteg – csupán az életkorából fakadó testi-lelki gondjait kívánja valakivel megosztani.

Korkontroll












Megrendelem a könyvet.
A segítséget kérő nők leggyakrabban hüvelyszárazságra panaszkodnak, ami a korszerű és minden gyógyszertárban, drogériában hozzáférhető vízbázisú síkosítókkal tökéletesen kezelhető. A hüvelyszárazság oka az ösztrogénhiány, és célzott kezelése értelemszerűen az ösztrogén pótlása lehet. Az ösztrogénkezelés azonban, mint azt már korábban említettem, a nők egy bizonyos, szerencsére nagyon kicsiny hányadánál vérzészavart és átmeneti, valamelyest kellemetlen mellfeszülést okozhat. 

A családalapítás, a relatíve későn vállalt gyermek minden problematikájával együtt is az egyik leghatékonyabb fiatalító eszköz nemcsak mentális, hanem szomatikus, testi szinten is. Gondolni kell azonban arra, hogy az idősebb korban szült gyermekeket föl kell nevelni, gyerektársaságukról és nevelésükről, szórakoztatásukról mentálisan, érzelmi és gyakorlati síkon is gondoskodni kell. A biológia és orvostudomány által nyújtott lehetőségek és a társadalmi elvárások ezen a téren nem minden esetben fedik egymást. Azokban a családokban, ahol a 14–16 éves gyerekek mellett születik egy „második generációs” kisbaba, az egész család harmonikus egységét növeli, fiatalítja, boldogítja.

Ugyanakkor a negyven év fölött családot alapító, első gyermeket szülő nők egészségi és pszichés állapota sok odafigyelést, megértést és segítséget igényel. Statisztikai tény, hogy azok a nők, akik 40 éves koruk fölött még szülnek, a változókor első tüneteit később észlelik, mint a családalapítást korábban befejező hölgyek. Az idôsebb korban szülő asszonyok gyermekük révén fiatalok társaságában forognak, és természetesen gondolkodásukban is fiatalabbnak érzik magukat. Ezek a nők a változókor tüneteit könnyebben, kisebb és kevesebb problémával élik meg, mint nagymamakorba került kortársaik, akiknél esetleg központi problémává vált, hogy miképpen őrizzék meg fiatalosságukat.

A korral változó biológiai állapot következtében a higiénés problémák kiemelt szerepet kapnak. Az idős emberek jelentős hányadának nemcsak a látása és hallása romlik, hanem szaglási érzéke is, és nem veszik észre, ha bármilyen higiénés hiányosságból adódó zavaró illat van körülöttük. A napi tisztálkodás e korban talán lényegesebb, mint fiatalon.

Kevés figyelmet kap a szájhigiéné kérdése, ami nem egy esetben generációs eltávolodás oka is lehet. Nélkülözhetetlen az évente elvégzett rendszeres szájüregi vizsgálat, fogászati kontroll, amely a fogak rágó funkciójának megtartásához, illetve a lyukak, tömések, pótlások elvégzéséhez szükséges, de ugyanilyen fontos a nyálkahártyatasakok, gyulladt ínyterületek gyógyítása és a szájüregi daganatok korai felismerése. A lerakódó ételmaradék, illetve bakteriális bomlás kellemetlen szaganyagokat képezhet. Ajánlott a minden étkezés utáni fogmosás, és lehetőség szerint legalább napjában egyszer szájzuhany, és/vagy fogselyem használata a fogak közötti lerakódások megelőzése, eltávolítása céljából. Az arc melléküregeinek krónikus gyulladása a pangó váladék miatt szintén kellemetlen szagok forrása lehet, ennek kezelése szakorvosi feladat. A tünetek, az állandóan meglevő orrfolyás (csöpögő orr) teljes mértékben nem szűnnek meg, azonban a kellemetlen esztétikai hatás csökkenthető.

A kozmetikumok használata minden életkorban ajánlott, azonban figyelmet igényel biológiai hatásuk, szerepük a bőr élettani működésében. Az idős bőr regenerációs készsége, hidratációja csökkent, ezért egyrészt a hidratáló krémek használata nagyobb mértékben válik szükségessé, másrészt fokozott jelentőségű és nagyobb figyelmet igényel a pórusok tisztítása, a bőrfelület frissítése. Az életkor előre haladtával a bőr és főleg a bőr alatti kötőszövet víztartalma csökken, a bőr ráncosodik, kiszárad. A rendszeres tisztálkodás, szappanos, tusfürdős lemosás a bőrvédő lipid (zsír) rétegének leoldását is jelenti, és az amúgy is száraz bőr könnyebben kipattan, sérül, ezért ajánlott a tusfürdők, szappan használatának redukálása, illetve testápoló krémek alkalmazása.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.