2008. szeptember. 25. 15:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 25. 15:13 Plázs

Hogyan védekezhetünk az élelmiszerek hamisítása ellen?

Az Európai Unió egységes belső piacán az élelmiszer-ipari termékek más árukhoz hasonlóan „szabadon áramlanak”, noha előállításukhoz és forgalmazásukhoz sajátos feltételek szükségesek.

Az unió egyes tagországai az élelmiszereknek azzal biztosítanak szabad utat, hogy kölcsönösen elismerik egymás előírásait és vizsgálatait, amelyekkel országonként biztosítják az élelmiszerek biztonságos termelését és fogyasztását. Egész uniós intézményrendszer áll a fogyasztó mögött, hogy biztonságban érezhesse magát, ha külországból származó élelmiszert vásárol - olvasható Kondorosi Ferenc kormánybiztos közleményében.

Az élelmiszerláncban sokféle veszély jelenhet meg, idegen anyagok, baktériumok, kémiai anyagok, radioaktív és genetikai szennyezések ronthatják a termékek értékét, fogyaszthatóságát. Biztonságot csak akkor lehet garantálni, ha nyomon követhető az a termelési és feldolgozási folyamat, amely a termőföldtől a fogyasztó asztaláig vezet. A nyomon követhetőség feltételét egyes termékek megjelölésével, egyedi azonosításával lehet megteremteni.

Az élelmiszerláncot fenyegető veszély manapság egyes termékek tömeges méretű hamisítása, aminek nem könnyű gátat vetni. Felmerül a kérdés, hogy a nyomon követhetőséget biztosító jelölések adnak-e védelmet a hamisítások ellen, illetve hogyan lehet alkalmassá tenni a jelenleg alkalmazott jelöléseket a hamis termékek kiszorítá-sára? Számos szakmai vélemény szerint kiegészítő azonosító jellel kell védeni az eredeti terméket, hogy megkülönböztethető legyen a hamistól. Minderre lehetőséget adnak az új jelölési technológiák.

A hamisítással összefüggő kérdések egyszerre vetnek fel élet- és egészségvédelmi, élelmiszer-biztonsági, minőségi (márkavédelem) és fogyasztóvédelmi kérdéseket. Tekintettel arra, hogy a hamis termékeket gyakran illegális keretek között állítják elő és forgalmazzák, csorbulnak a kincstár érdekei is. Mindezen túl a hamis élelmiszer-ipari termékek terjedése rombolja az élelmiszerlánc biztonságába, a hatóságok mű-ködésébe vetett bizalmat, sérti a tisztességes termelők érdekeit, rontja a hitelüket - írja Kondorosi Ferenc. 

A kormány szigorú fellépést tervez az élelmiszer-bűnözés ellen. A visszaélések, jogsértő magatartások jellegére tekintettel a közeljövőben egyeztetést kezdeményez az érintett hatóságok, piaci szereplők, érdekképviseleti szervek vezetőivel. Megvizsgálják, hogy az egyedi azonosítást és nyomon követést szolgáló technológiák milyen lehetőségeket kínálnak az élelmiszer-ipari termékek hamisításának visszaszorítására. 

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.