Plázs travelline.hu 2008. július. 29. 08:30

Az 5 legveszélyesebb betegség nyaralás közben

Amikor utazásra készülődünk, többnyire meg sem fordul a fejünkben, hogy...

Creative Commons

Amikor utazásra készülődünk, többnyire meg sem fordul a fejünkben, hogy bármilyen egészségügyi problémánk támadhat külföldön, ez amolyan „velem ez nem történhet meg” kategória. Sokan nem tudják, hogy nem kell feltétlenül egzotikus országba utazni ahhoz, hogy komoly betegséggel térjünk haza. Akár egy horvátországi hosszúhétvége is tartogathat veszélyeket, bár elővigyázatossággal jelentősen csökkenthető a kockázat.  Alább a leggyakrabban ránk leselkedő betegségekről, és azok megelőzéséről, gyógymódjáról értekezünk:

Napszúrás
Ha végre megérkezünk az áhított tengerpartra, gyakran előfordul, hogy kint felejtjük magunkat a napon. Az all-inclusive ellátásban utazók különösen veszélyeztetettek, mert esetleg nagyobb mennyiségű alkoholos ital elfogyasztása után könnyen elszunyókálhatnak a napágyon. Persze a napszúrás alattomos betegség, nem ragaszkodik a tengerparthoz, akár a hétvégi kert gazolása közben is lecsaphat ránk. Talán furcsán hangzik, de a napszúrás nem más, mint enyhe agyhártyagyulladás, melynek hatására duzzanat keletkezik és kialakulnak a tipikus tünetek: fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, fokozott izzadás. Súlyos esetben láz, tudatzavar és eszméletvesztés is előfordulhat. Ha nem vagyunk elég óvatosak a várva várt nyaraláson fürdőzés, és városnézés helyett szobafogságra ítéltethetünk, ilyenkor ugyanis szigorú ágynyugalom javallott elsötétített szobában, hidegborogatással a fejen. A folyadékpótlás létfontosságú. A betegség megelőzésénél mi sem egyszerűbb, ne tartózkodjunk huzamosabb ideig a tűző napon, illetve viseljünk fejfedőt.

Creative Commons

Bélfertőzések
Bizony nagyon megkeserítheti az utazást, ha kellemes programok helyett időnk nagy részét a szállodaszobában, de legalábbis a mellékhelyiség elérhető távolságában kell töltenünk. A hasmenéssel, hányással járó betegségeket az élelmiszerekben tartózkodó baktériumok és mikrobák okozzák. Érdemes előre tájékozódni, hogy a célpontul kiszemelt országban iható-e a csapvíz. Amennyiben nem az, nem érdemes kipróbálni, hogy betegek leszünk-e tőle vagy sem. Sajnos ha mi magunk elővigyázatosak vagyunk, akkor sem vagyunk teljes biztonságban. Egy étteremben elfogyasztott gyümölcssaláta vagy jeges üdítő képében is leshet ránk a veszély. A gonosz baktériumok azonban nem bírják a hőt, így sütés-főzéssel megszabadulhatunk tőlük. Csak frissen elkészített ételt fogyasszunk, tartózkodjunk a nyers gyümölcstől és a jégkockától. Ha mégis megtörténik a baj, akkor nem sokat tehetünk.  Az orvosi szén - amely természetesen egy utazó útipatikájából sem hiányozhat - segíthet, hiszen a rossz ízű orvosság megköti a kórokozókat, és a méreganyagokat eltávolítja a szervezetünkből. Az egyik legnagyobb veszély ilyenkor a kiszáradás, ezért gondoskodni kell a bőséges folyadékbevitelről.

Creative Commons


Fertőző májgyulladás

Azaz Hepatitis, amelynek létezik A, illetve B típusa. Nem árt, ha tisztában vagyunk vele, hogy melyik melyik. Az A típusú Hepatitis kórokozója szennyezett ételekkel juthat a szervezetünkbe, a B típus fertőzött vérrel, vagy szexuális úton. Ha olyan országba utazunk, ahol nagy a fertőzésveszély, oltassuk be magunkat. Manapság egyre többet hallani arról, hogy nem csak az arab országokba utazók vannak kitéve a veszélynek, de a mediterrán országokban sem vagyunk biztonságban. Akár egy olasz, vagy görög tengerparti utazáson is könnyedén begyűjthetjük a betegséget. Jó tudni, hogy nem csak a koszos kézzel elfogyasztott mosatlan gyümölcstől kaphatjuk meg a nyavalyát, a tengeri herkentyűk is okozhatnak bajt. Egy német-olasz tanulmány szerint a Földközi-tengerben található kagylók 40 %-a hepatitis A vírussal fertőzött. Hiba lenne azt gondolnunk, hogy egy jobb kategóriájú szállodában biztonságban vagyunk, nemrégiben egy egyiptomi luxushotelben zajlott le az egyik legnagyobb eddigi járvány. A betegség lappangási ideje 2-3 hét, majd jelentkeznek az első tünetek, az általános rossz közérzet, gyomorpanaszok, a hányás, végül kialakul a sárgaság. Az A variáns megelőzésénél fontos, hogy odafigyeljünk a higiénés szabályok betartására. A B elkerüléséhez elég annyi, ha nem térünk be hirtelen felindulásból egy ismeretlen tetováló szalonba piercing elhelyezése céljából, illetve komoly figyelmet szentelünk a biztonságos kapcsolatteremtésnek. Sajnos azonban az elővigyázatosság sem mindig elég, közel 100 %-ig csak akkor lehetünk biztosak a betegség elkerülésében, ha indulás előtt vállaljuk az oltással járó kellemetlenségeket.

Creative Commons

Malária
A Maláriára mi magyarok általában, mint egy igazán egzotikus betegségre gondolunk, amely olyan távoli, hogy bennünket nem fenyeget. A számok viszont rémisztőek: évente mintegy félmilliárd ember betegszik meg maláriában, és minden évben 2,7 millió ember hal meg a malária következtében. Igaz, hogy a megbetegedések 90%-a Afrikában fordul elő, de ha antilopvadászatra indulunk a Szahara környékére, akkor nagyon óvatosnak kell lennünk, mert ennek a betegségnek a fele sem tréfa. Persze nem csak a fekete kontinensen eshetünk áldozatul, a magyar turisták által kedvelt úti célok, Thaiföld, Brazília – amely kiemelten veszélyes, Mexikó, vagy például a Dominikai Köztársaság területe is fertőzöttnek számít. A kórt a szúnyogok hordozzák és terjesztik, csípésükkel egyik emberről a másikra ragasztják a betegséget. Mivel a lappangási idő akár hónapokat is kitehet, előfordulhat, hogy a hazatérés után, az első tünetek jelentkezésekor az orvosok nem is gyanakszanak maláriára. Ráadásul eleinte nem is típusosak a szimptómák, a hőemelkedésből, lázból, hidegrázásából, általános rossz közérzetből még ezernyi más betegségre is gyanakodhatunk. Később a visszatérő lázrohamok azonban egyértelművé teszik a helyzetet. A malária megelőzésére léteznek gyógyszeres készítmények, amelyeket az indulás előtt el kell kezdeni szedni, majd a hazatérés után folytatni. Persze nem árt, ha nem csak a tablettákra hagyatkozunk, hanem mindent megteszünk a rovarcsípés elkerülése érdekében is.

Járványos agyhártyagyulladás
A járványos agyhártyagyulladás igen súlyos betegség, a kezeletlen esetek nagy arányban halállal végződnek. Ha nem halunk bele, akkor is számolnunk kell komoly szövődményekkel, mint például a süketség, kancsalság, idegrendszeri elváltozások, vagy elhalás következtében az ujjak elvesztése. Még riasztóbb a helyzet, tudván azt, hogy ez a betegség igen könnyen, cseppfertőzéssel terjed. Elég, ha egy beteg eltüsszenti magát a közelünkben. A jó hír, hogy a betegség Európában viszonylag ritkán fordul elő, a legveszélyeztetettebb terület Afrika úgynevezett "meningitis-övezete”, az Egyenlítő környéke. Lázzal, hidegrázással, elviselhetetlen fejfájással jár. Tipikus tünete az ún. tarkómerevség, amikor a beteg nem tudja előrehajtani a fejét.  A betegség legenyhébb gyanújánál orvoshoz kell fordulni. A fertőzés elkerülésére a megoldás itt is a védőoltás, amelyet már az indulás előtt 4 héttel meg kell kapjunk a megfelelő immunitás kialakulása érdekében. 

Mint az látható, egy-egy nyári kiruccanás is sok veszélyt rejthet.  Felsorolásunk azonban nem teljes, ezért nem árt, ha az üdülés tervezésekor nem csak a helyi látnivalóknak és a helyi specialitásoknak nézünk utána, de a alaposan tájékozódunk az ott gyakran előforduló betegségekről. Ne legyünk könnyelműek, hiszen egy jól megtervezett, várva várt nyaralás is lidércnyomássá változhat egy betegség miatt.

-p-

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.