Túravezetőnk Antonis (29) Magyarországon végezte egyetemi tanulmányait, majd a tavalyi...
Túravezetőnk Antonis (29) Magyarországon végezte egyetemi tanulmányait, majd a tavalyi évben hazaköltözött és azóta személyi edzőként, sportszociológusként és egyetemi óraadó tanárként is dolgozik. A sziget dél-nyugati részén található tengerparti Larnakában él, ahonnan – tervei szerint – a közeli jövőben a fővárosba, Nicosiába költözik.
Mit szeretsz a legjobban a városban ahol élsz?
Szerintem Larnaka legnagyobb vonzereje a nyugodt, feszültségmentes atmoszféra, amely ellazítja az embert. A tengerpart és a különböző szórakozási lehetőségek ezt csak megerősítik. Emellett a város szinte mindenki igényeit képes kielégíteni, legyen szó bulizásról, vagy nyugodt pihenésről.
Mit szeretsz a legkevésbé?
A larnakai tél elég unalmas, mivel a város alapvetően a turizmusból él, ezért a szezon végeztével a legtöbb helyre kikerül a zárva tábla.
Szerinted miért érdemes ebbe a városba utazni turistaként?
Larnakában az utazók számos különböző szempontból megtalálják a számításukat. A város gazdag történelmi emlékekben és régészeti kincsekben. Ilyen Kition régi városa a kikötővel. Valójában szinte mindegyik történelmi kor nyomot hagyott a városon, amelyről a vallással kapcsolatos építmények árulkodnak. Ilyen a Szent Lázár templom, vagy a Hala Szultán mecset. Másrészről Larnakában található Ciprus görög részének legnagyobb tengerparti strandja, számos homokos partszakasszal, ami ideális a fürödni, napozni vágyóknak.
Mi az amit feltétlenül megmutatnál egy oda látogató barátnak, ismerősnek?
A már említett Szent Lázár templom és a Hala Szultán mecset, a kitioni romok, valamint a közeli sós tavak.
Mi az, amiről szerinted csak az ott lakók tudnak, nincs benne az útikönyvekben, de kár lenne kihagyni?
A város elég kicsi, a műemlékeket pedig szinte mindenki ismeri. A legtöbb turistakalauzban megtalálható az összes lényeges látnivaló.
Mi az, amit nem érdemes megnézni, hiába van benne az útikönyekben?
Nem hiszem, hogy van olyan, amit ki kellene hagyni, mert szinte az összes helyen találni valami olyasmit, amitől emlékezetes marad a látogatás.
A lakóhelyed környékén (30-50 km-es körzetben) milyen látnivalókat ajánlanál?
Körülbelül 20 kilométerre található Larnakától a Sztavrovouni monostor, amely egy hegy tetjén épült és ahonnan csodálatos kilátás nyílik a sziget déli partjára. Ide azonban csak a férfiakat engedik be. Kicsit távolabb, mintegy 30 kilométerre fekszik egy kis falu, Lefkara, amely híres a selyemről és az ezüsttárgyakról, amelyeket a helyiek készítenek. Emellett érdemes megkeresni a Ayia Napa (Aga Napa) és Protarasz fehér homokos strandjait és természeti szépségeit. Ezek talán a legismertebb hasonló helyek Cipruson. Protarasznál találhatóak a híres tengeri barlangok, amelyeket kár lenne kihagyni. A főváros, Nicosia sincs messze (kb. 35 km), amelynek különlegessége a görög, illetve a török szektor. A két városrész közti ütközőzóna vonzza a turistákat, 2004 óta pedig arra is lehetőség van, hogy végigsétáljunk rajta, igaz, csak a meghatározott útvonalon.
Van-e kedvenc kávézód, éttermed, szórakozóhelyed?
Larnakában változatos szórakozási lehetőségek várják a turistákat, legyen szó elegáns éttermekről, kávézókról, bárokról, vagy klubokról. A Foinikoudes nevű parti úton végigsétálva számos helyet találni, akár egy pohár italra, akár egy vacsorára, akár egy bulira vágyunk. A ciprusi konyháért a Kyre Giorgenát érdemes felkeresni, de vannak jó kínai (Feng’s house) és japán éttermek (Nippon) is. Ha csak iszogatni szeretnénk, az Ammos bárt érdemes felkeresni, amely a repülőtérhez közel, a Macenzie strandon található. Bulizásra a Foinikoudes úton található Topaz Club az ideális célpont.
Mire figyeljenek szerinted a turisták, milyen veszélyek leselkednek rájuk felétek?
A taxik elég drágák Cipruson, mégis gyakran van szükség rájuk, mert a tömegközlekedés hagy kívánnivalókat maga után. Érdemes a taxissal előre megállapodni a fuvardíjban, nehogy a végén valami lehetetlen összeget mondjon.
Mire készüljön fel egy magyar turista, aki odalátogat? Szükség van-e konnektor-átalakítóra, pénzre, vízumra, vagy más egyébre?
A brit birodalmi hatás miatt Cipruson találkozhat néhány furcsasággal a látogató. A konnektorok három állásúak, azonban a magyar kétvégű dugót is bele lehet dugni, a biztonság kedvéért azonban nem árt egy adaptert hozni. Baloldali közlekedés van – mint Nagy-Britanniában – erre oda kell figyelni, ha az ember autót bérel. Ez utóbbit érdemes megtenni, mivel a tömegközlekedés kizárólag buszokból áll, azok is csak korlátozott területen közlekednek. Az autóbérlés jó ötlet, mivel a sziget úthálózata elég jó és így jóval több mindent lehet megnézni. Az uniós tagság miatt nincs szükség vízumra.
Te hová szeretnél elutazni?
Sok helyszín szerepel a listámon, mivel nagyon szeretek utazni. Los Angelest, a Kanári-szigeteket, Dél-Amerikát és Spanyolországot említeném, de akad még jó néhány hely, ahová ellátogatnék.
-JB-