Plázs travelline.hu 2008. június. 09. 22:30

Délelőtti jazzkoncert a nagyhercegségben – luxembourgi ajánló

Patrícia tavaly érkezett Luxemburgba és jelenleg aszisztensként dolgozik, őt...

Creative Commons / Claude Wians

Patrícia tavaly érkezett Luxemburgba és jelenleg aszisztensként dolgozik, őt kérdeztük arról, hogy érzi magát ebben a különleges hangulatú országban, és mit tudna ajánlani egy olyan utazónak, aki nem a könyvek szerint szeretné bejárni a vidéket.

Mióta vagy ebben a városban?
2007 nyarán érkeztem, jelenleg egyedül élek itt, a családom Magyarországon maradt.

Mivel foglalkozol?
Fordítók gyakornokként jöttem ki ide, jelenleg aszisztensként dolgozom.

Meddig tervezel itt maradni?
Egyelőre egy négy eves szerződésem van, utána kiderül, hogy maradok-e tovább, vagy hazaköltözöm.

Mit szeretsz a legjobban abban, hogy ott laksz?
A nyugalmat, a tiszta levegőt, a luxembourgi vidék megnyugtató környezetét, a fákat és a csendet.

Mit szeretsz a legkevésbé ott?
Minden mesterséges, még a növényzet is nagyrészt utólagosan lett telepítve. Az épületek túl sterilek és nagyrészt meglehetősen személytelenek.

Mi hiányzik a legjobban Magyarországról?
A családom, a barátok, a különböző kulturális rendezvények és helyszínek, a magyar konyha és persze az ismerős helyszínek, utcák és terek. 

CC/ Wolfgang Staudt

Szerinted miért érdemes ebbe a városba utazni turistaként?
Gyönyörű a város fekvése, az óvárosi részen hangulatos macskaköves kis utcákon lehet sétálni és persze nem lehet kihagyni a hercegi palotát és az azt védelmező erődítményt.

Mi az, amit feltétlenül megmutatnál egy odalátogató ismerősnek, barátnak?
A Grundot, a már említett Hercegi Palotát, a fold alatti kazamatákat, a Notre Dame-ot, egy vasárnap délelőtti jazzkoncertet a Neumünsteren és főként a vidéki kisvárosokat.

Mi az, amiről szerinted csak az ott lakók tudnak, nincs benne az útikönyvekben, de kár lenne kihagyni?
Esch-Sur-Sur egyik barátságos kis étterme, amelynek holland tulajdonosa nagyon barátságos, igazi vendéglátó.

Mi az, amit nem érdemes megnézni, hiába benne van az útikönyvekben?
Szerintem mindent érdemes megnézni, ráadásul Luxembourg azon kevés országok közé tartozik, ahol szinte minden nevezetességet megnézhetünk néhány nap alatt.

A lakóhelyed környékén (30-50 km-es távolságon belül) milyen látnivalókat ajánlanál?
A Brideli erdőt, a Kopstali Kultúrházat, a Merl-ben található parkot, és a Bonnevoie-beli templomot. De érdemes felszállni a nyitott turistavonatra is, amely a Petrusse-völgybe szállítja az utazókat. 

Creative Commons / Wolfgang Staudt

Van kedvenc kávézód, éttermed, szórakozóhelyed?
Van egy igazi orosz bár a Rue de la Gare utcájáról jobbra nyíló kis utcának a végén, finom orosz levesekkel, ráadásul ez az egyetlen luxembourgi hely, ahol finom a vörösbor. De érdemes felkeresni az Art Cafét a Cinemathéque mozi közelében is. Megkapó atmoszférájú hely, igazi színházi belsővel. Ha a helyiekre kíváncsi az ember, akkor a Vis á Vis kocsmát érdemes felkeresni, ez szintén a mozi közelében található. Az Utopia mozi utcájában pedig a Seppl bárba kell beugrani, itt portugál pincérek biztosítják a jó hangulatot.

Mire figyeljenek szerinted a turisták, milyen veszélyek leselkedhetnek rájuk felétek?
Luxembourg nagyon biztonságos hely, esetleg a Gare környékén érdemes jobban szemmel tartani a táskánkat vagy bőröndjeinket.

Mire készüljön fel egy magyar turista, aki odalátogat? Szükség van-e speciális konnektor-átalakítóra, pénzre, vízumra, vagy más egyébre?
Sok pénzre van szükség, emellett érdemes kerülni a vörösborokat, valamiért ebben az országban nem igazán értenek hozzá. Főleg egy magyar gyomornak lehet megrázó élmény, a finom hazai ízek után. 

-JB-

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?