Tíz egészségügyi tévhit
Nehéz megmondani, pontosan honnan erednek bizonyos egészségügyi hiedelmek, de a legtöbb valószínűleg babonaként szállt apáról fiúra. Összeállításunkban a leggyakoribb és leginkább bevett mítoszokat cáfoljuk.
1. A vízivás megóvja a bőrt a kiszáradástól
Nyilvánvalónak tűnhet, hogy a víz hidratálhatja a bőrt, ám a gyakori kézmosás szárazzá és durvává teszi a kezet. A víz hidratál és fenntartja a belső szervek működését, míg egy hidratálókrém alkalmazása segít a külső szervek, a bőr nedvességtartalmának megőrzésében. Kerülendő a forró fürdő, az érdes tapintású illatosított szappan, fürdés után ajánlott a bőr szárazra törlése: ezek enyhíthetik a bőr szárazságát.
2. A borotvált szőrzet erősebb és sötétebb lesz
Csak mértékkel sütkérezzünk. A barnaság nem véd meg © Stiller Ákos |
3. Olvasás során a félhomály rontja a látást
Sokan úgy vélik, nem tanácsos gyenge fény mellett olvasni, mert megerőlteti a szemet. Való igaz, hogy olvasáskor a nem megfelelő megvilágítás feszültséget okoz a szemben, ez azonban nem képes maradandó károkat okozni. Amikor tompa fénynél olvasunk, csökken a pislogások száma, ami kiszárítja a szemet, mindazonáltal a hatás nem állandósul. Használjunk nagy fényerejű olvasólámpát annak érdekében, hogy csökkentsük a nyomást.
4. A bőrpórusok kitágulnak és összehúzódnak
A pórusok mérete örökletes tényező, ezen nem lehet változtatni. Felesleges tehát hideg vízzel fröcskölni az arcunkat a kisebb bőrnyílások reményében. Egy pórus nagyobbnak tűnhet, de csakis az elhalt bőrsejtek felhalmozódásának következtében, és nem azért, mert kinyílt. Az elhalt hámsejteket eltávolító bőrápolással megelőzhető a pórusok szembeötlő megjelenése.
5. A barnított bőr véd a naptól
Elképzelhető, hogy a napbarnított bőr már nem ég le, de ez nem jelenti azt, hogy a barnaság véd a káros ultraibolya sugarak ellen. A barnára sült bőr sérült, amire ha ránapozunk, tovább növeljük az esélyt a bőrrák kialakulására. Köztudott, hogy a túlzott napozás elősegítheti a bőrdaganatok – így a melanóma – kialakulását. Csökkentsük a napon tartózkodásunk idejét, használjunk megfelelő fényvédő krémet, és ellenőrizzük havonta bőrünket, ezzel megelőzhetjük a bajt. Ha mindenképpen barnák akarunk lenni, alkalmazzunk barnító krémet vagy spray-t.
6. A haj és a köröm tovább nő a halál után
A test képes furcsaságokat produkálni a halál beállta után, például a gázok fura hangok kíséretében távoznak, de a növekedés biztosan megáll a szervezetben. A test ugyanis kiszárad, miközben az aszalódó hús visszahúzódik a hajtövektől és a körmökről. Miután meghalunk, csak a bőrünk megy össze, ám ettől úgy tűnik, mintha a körmeink nőnének meg, noha azok ugyanakkorák maradnak. A temetkezési vállalatok ezt a „növekedést” hidratáló szerek alkalmazásával védik ki.
7. A mérges szömörce ragályos
A legtöbb ember fél érintkezésbe kerülni olyan valakivel, akinek valamilyen betegsége, vagy egészségügyi problémája van. Mindazonáltal a mérges szömörce csípése nem terjed köhögéssel vagy öleléssel. A mérgező növény nedvével érintkező bőrön, legyen az bármilyen is, viszkető kiütés jelentkezik. A tárgyakon vagy ruházaton nyomokban visszamaradt mérgező anyag tovább terjesztheti ezt. Csípés esetén a legfontosabb teendő a szappannal és bő vízzel történő leöblítés a potenciálisan kitett területeken és ruházaton is. A védőruha és a bőrvédő krém használata sokat segíthet a természetben.
8. Az ajakápoló függőséget okoz
1995-ben rengeteg nő állította azt, hogy az ajakír rabjává vált. Szerencsére egyikük sem halt bele a szőlőzsír-rehabilitációba, vagy az utcasarkon, aprópénzért koldulva egy újabb „balzsamozás” reményében. Nincs ugyanis függőséget okozó anyag a szájápolókban. Az emberek csakis a használatára válhatnak függővé, de nem a szőlőzsír miatt. Számos dolgot lehet tenni azért, hogy leszokjunk az ajakápolók túl gyakori használatáról. Próbáljuk nem nyaldosni a szánkat. A kényszer ugyanis visszatér, mivel a nyál szárít, és az ajkak kicserepesedettnek tűnnek. Alkalmazzunk párologtatót, amely a levegőn keresztül hidratálja a szánkat.
9. A zsíros ételek pattanást okoznak
Elgondolkodtató, hogy vajon a zsiradék felelős-e a zsíros bőrért és a pattanásokért. Minden bizonnyal akkor, ha közvetlenül az arcunkat dörzsöljük be a pizzával és a krumpliszirommal, de amíg esszük ezeket, a válaszunk: nem. Pattanásoknak olyan eldugult pórusokat – esetleg mélyebben lévő csomókat – nevezünk, amelyek az arcon, vállon, mellkason és felkaron jelentkeznek. A bőr kenőanyagának, a faggyúnak túltermelődése okozza az elhalt hámsejtek felhalmozódását, ami végül pattanáshoz vezet. Az emberek 85-100 százalékának érinti valamelyik életszakaszát pattanásos bőr. A sokféle változatban kapható benzoil-peroxid a leghatásosabb ellenszer az aknék ellen.
10. A sötét bőrű embereknek nem árt a nap
Noha a sötétebb bőrű emberek nem égnek le olyan könnyen és annyira gyakran, mint a világosabb bőrrel megáldott társaik, a nap káros ultraibolya sugárzása számukra is veszélyes. Olyannyira, hogy gyakrabban halnak meg bőrrák miatt – ez minden bizonnyal annak a tévhitnek köszönhető, miszerint a sötétebb bőr megvéd a káros sugaraktól. A sötét bőrűeknél a leggyakrabban a kezeken és a lábakon alakul ki daganat. Ezért mindenkinek ajánlott a legalább 15 faktoros napfényvédő használata, és a bőrrák jeleit kutató havonkénti önvizsgálat.