2008. április. 14. 12:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 14. 12:26 Plázs

Szájból vett mintából is kimutatható a tüdőrák

A szájüreget bélelő sejtek károsodása együtt járhat a tüdő sejtjeiben lévő hasonló eltérésekkel, amelyek végül tüdőrákhoz vezetnek a dohányzóknál - jelentették be amerikai kutatók.

Amerikai kutatók szerint e felismerés lehetővé teszi majd a jelenlegi fájdalmas és veszélyes tüdőbiopszia helyett egy új szűrési mód alkalmazását, melynél egyszerűen a szájüreg áttörlésével nyernek sejteket a vizsgálathoz. Az eljárás más típusú rákok előrejelzésére is alkalmas lehet valamikor - mondta Li Mao, a houstoni Texas Egyetem M. D. Anderson Rákközpontjának fej-, nyak- és tüdőrák-specialistája.
 
Az eredmények segítségével könnyebben jelezhetők előre a dohányzással összefüggő ráktípusok, így a tüdő-, hasnyálmirigy-, hólyag-, fej- és nyakrák. A dohányzás a tüdőrák fő okozója, s a betegség körülbelül minden tizedik dohányost érint. Tünetei előrehaladott állapotban jelentkeznek a pácienseknél, amikor már sokszor túl késői a diagnózis.
 
Mao kutatócsapata eredetileg a tüdőrák megelőzése céljából COX-2 gátlót szedő önkéntesek követésére kívánta alkalmazni mintavételi módszerét. A COX-2 elnevezésű enzimnek fontos szerepe van a gyulladás és a fájdalomérzet kialakulásában, termelődésének gátlása ezzel a nem-szteroid gyulladáscsökkentő hatóanyaggal lehetséges. Két olyan gént vizsgáltak, amelyek korábbi eredmények szerint segítenek a rákmegelőzésben. E gének már jóval a rák megjelenése előtt jelentősen károsodnak.
 
Az Amerikai Rákkutató Társaság San Diegóban megrendezett találkozóján ismertette a rákspecialista, hogy 125 régóta dohányzó ember szájából és tüdejéből vett mintákban keresték a két gén jellegzetes károsodását. A szájból vett minta nem más, mint a belső nyálkahártya enyhe megdörzsölése, szemben a tüdő-mintavételnél alkalmazott biopsziával.
 
Az egyik vizsgált gén (a p16-os jelű) 23 százalékban károsodott az önkéntesek tüdejében, 19 százalékban a szájukban, a másik gén pedig (az FHIT jelű) 17 százalékban a tüdejükben és 15 százalékban a szájukban. Az érintettek 95 százalékánál a tüdő és a száj sejtjei egyaránt károsodtak.