2007. december. 19. 11:46 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 19. 11:46 Plázs

A tüdőrák oka: kevés a napfény?

Amerikai kutatók kapcsolatot találtak a napfény hiánya és a tüdőrák kialakulása között. A kaliforniai San Diegó-i egyetem tudósai 111 ország és több kontinens adatait lefedő vizsgálatuk során arra az eredményre jutottak, hogy az Egyenlítőtől távolodva kimutathatóan nő a tüdőrákos megbetegedések száma.

A Journal of Epidemiology and Community Health című szaklapban a minap megjelent tanulmány szerzői azt állították, hogy az esetek 85 százalékban ugyan a dohányzás a felelős a tüdőrák kialakulásásért, viszont a napsütés és különösen az UVB-sugárzás hiányának is komoly szerepe lehet a megbetegedésben. Az ok a D-vitamin hiányára vezethető vissza, amelyhez a szervezet a napfény segítségével jut hozzá. Ennek a vitaminnak ugyanis kulcsszerepe van a rákos daganat kialakulásának megakadályozásában.
 
A dolgozat szerint a tüdőrákos megbetegedések száma az Egyenlítőtől, azaz az intenzív UVB-sugárzástól távolodva nő, míg az Egyenlítőhöz közeledve csökken. Az eredmények alapján a felhősebb éghajlat vagy a levegő magasabb aeroszol tartalma szintén kapcsolatba hozható volt a tüdőrákos esetek emelkedésével.
 
Dr. Cedric Garland, a kutatás vezetője kifejtette, hogy a tüdőrák, mint a rosszindulatú daganatok többsége a szervezet hámszövet sejtjeinek rendellenes burjánzásával kezdődik. A sejtek kóros elváltozását azonban meggátolhatja a D-vitamin, amely serkentőleg hat a sejteket megerősítő kémiai anyagok termelődésére. A vizsgálat során az is bebizonyosodott, hogy a D-vitamin a már kialakult tüdőrák terjedését is képes lehet lelassítani.
 
Bár a szakértők szerint a világszerte egyre jobban terjedő bőrrákos megbetegedések zömét az erős napsütés okozza, dr. Garland hangsúlyozta, hogy ha a déli órákon kívül, napi 5-15 perces napfürdőt veszünk, amely testünk 40 százalékát érinti, ezzel a mértékletes napozással nem tesszük ki magunkat kockázatnak. Természetesen tűző napsütésben ilyenkor is javasolt a fejfedő viselete, ám napellenző nem kell, mert az megakadályozza a D-vitamin bevitelt - tanácsolata a tudós.
 
"Egyre bizonyosabbá válik, hogy a D-vitamin segíthet egyes ráktípusok, például a bélrák kockázatának csökkentésében, ám a D-vitamin és a tüdőrák kapcsolata még mindig tisztázatlan. Ebben az esetben a kutatók nem mérték az emberek D-vitamin szintjét, és egyébként is számos olyan faktor lehet még, amelyet nem vettek figyelembe. Például az egyes országokban kialakult napfény elleni védekezési szokásokat, vagy azt, hogy hogyan regisztrálják a rákos eseteket" - opponálta a tanulmányt dr. Kat Arney, egy brit rákkutató intézet orvosa a BBC internetes hírszolgálatának keddi jelentésében.
 
A tüdőrák évente több mint egymillió ember halálát okozza a világon.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.