2007. július. 16. 11:05 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 16. 11:03 Plázs

A nők hajlamosabbak a tüdőrákra

Évente mintegy nyolcezren halnak meg tüdőrákban hazánkban – a halálozási adat évek óta nagyjából állandó. Korábban a férfiak körében volt gyakoribb ez a dagantos megbetegedés, mostanra változott a helyzet, ma kétszer annyi nő hal meg tüdőrákban, mint húsz évvel korábban.

Az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet adatai szerint 2005-ben 7571 légcső-, vagy hörgőrák miatti haláleset fordult elő, az adott évben 2235 nő halt meg tüdőrákban, ami kétszer több, mint a 20 évvel korábbi adat. A tüdődaganat nők közötti terjedéséért elsősorban a dohányzás tehető felelőssé. A tizenévesek között nagyjából ugyanannyi vagy még több a dohányos lány, mint a fiú. Negyvenéves kor alatt több nő lesz tüdőrákos, mint férfi. Egyesek szerint a nagyobb női esendőségben a dohányzás mellett a női nemi hormonok, az ösztrogének is szerepet játszhatnak - olvasható a tudobeteg.hu oldalon.
 
A tüdőrákos betegeknek akkor van a legnagyobb esélyük a túlélésre, ha korán, lehetőleg még a panaszmentes szakaszban derül fény a problémára. A legtöbb korai stádiumú, így nagyobb eséllyel kezelhető, esetleg gyógyítható tüdőrákos megbetegedést – minden évben közel kétezer esetet – a tbc elleni küzdelem jegyében szervezett szűrések során sikerül felfedezni.
 
A szűrési fegyelem lazulásával azonban jelentősen csökkent a szűréssel még panaszmentes állapotban kiemelt rákos esetek aránya. Míg az 1980-as évekig a daganatos betegek több mint felét a tüdőszűrésen készült felvétel elemzése során diagnosztizálták a szakemberek, addig ma már az esetek alig harmadára derül fény - még panaszmentes állapotban - szűréssel.
 
A tüdőrák korai felfedezését tovább nehezíti a kötelező tbc-szűrések ritkulása. Egy bizonyos előfordulási gyakoriság figyelembevétele miatt ma már csak Budapesten, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben rendelik el a kötelező szűrést, a többi megyében választható, ajánlott és vizitdíjköteles lett a vizsgálat. Nyilván nem véletlen, hogy a kötelezően szűrő területeken az országos átlag felett van a szűréssel kiemelt tüdőrákos betegek aránya – a legnagyobb értékben (42 százalékban) Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Míg tíz tüdőrákos betegből itt hármat sikerül megoperálni, addig országosan csak kettőt – holott a legnagyobb túlélési esélyük az operált betegeknek van.
 
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.