2008. március. 05. 09:01 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 05. 10:34 Plázs

Mentül drágább a placebo, antul eredményesebb

A placebohatás érdekes aspektusát tárta fel egy amerikai tanulmány. A drágább patikaszerekben jobban bízunk.

Dan Ariely, az észak-karolinai Duke Egyetem viselkedéskutatója kollégáival 82 önkéntes részvételével végzett kutatásokat. Mindannyian könnyebb elektrosokkot kaptak, aztán fájdalomcsillapítót ajánlottak nekik.

A kísérleti személyek fele olyan tájékoztatást kapott, hogy egy újonnan felfedezett, 2,50 dollárba (435 forint) kerülő tablettával csillapíthatja fájdalmát. A többieknek tízcentes (17 forint) pirulát kínáltak. Tudtán kívül természetesen mindkét csoport „placebót”, azaz hatástalan tablettát vett be.

Azok, akik azt hitték, hogy drága gyógyszert nyeltek, 85 százalékban állították, hogy másodjára kisebb fájdalmat éreztek, míg az olcsó tablettával „gyógyszerezetteknek” csupán 61 százaléka tapasztalta így.

Az eredmény egybevág azokkal a korábbi megfigyelésekkel, hogy az emberek többre tartják a drágább dolgokat. Ám Ariely úgy véli, hogy ez a „placebóhatással” kombinálva mégis figyelemre méltó. „Hogyan adhatunk az embereknek olcsóbb vagy generikus gyógyszereket, ha úgyis azt gondolják, hogy nem használnak?” – tette fel a kérdést a tudós.

A placebót vagy cukortablettát a gyógyszerek hatásának ellenőrzésére használják a kutatók. A latinból átvett szó eredeti jelentése „tetszeni fogok” vagy „kedvében fogok járni”.