2007. január. 05. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 05. 11:47 Plázs

Enyhíti az ízületi fájdalmakat a svédmasszázs

Amerikai kutatók megfigyelése szerint a gyulladásos jellegű térdízületi megbetegedés, artritisz miatt szenvedők számára tartós javulást eredményezhet a tradicionális svédmasszázs - olvasható a The New York Times egészségügyi mellékletében.

Egyre több amerikai orvos javasolja artritiszes betegei számára, hogy a gyulladáscsökkentő szerek szedése mellett járjanak masszázsra - idézett a tekintélyes New York-i lap egy amerikai belgyógyászati folyóirat (Archives of Internal Medicine) legfrissebb számában megjelent tanulmányt. 
 

Legalább heti két alkalommal
© dripnet.hu
A kutatók egyelőre nem tudják pontosan megmagyarázni a jelenséget, a hatásmechanizmust, hiszen a masszázs általában az izmokat veszi célba, miközben a betegség az ízületi szövetet és csontot támadja meg. Talán több minden hat egyszerre - véli dr. David L. Katz (a Yale orvosegyeteméről). Talán szerepet játszik, hogy a masszázs javítja a vérkeringést, több vér jut a térd szöveteibe, illetve esetleg arról lehet szó, hogy éppen úgy tompítja a fájdalmat, mint  ahogy a sérült terület dörzsölése, finom nyomkodása is enyhítheti a kínt. Ilyenkor ugyanis a szenzoros stimuláció legyőzi a fájdalomingert.
 
A masszázs hatására az artritiszes térd rugalmasabb lesz, hajlékonyabbá válhat, ennek hatására a páciens könnyebben, és többet mozog, sétál, ami mellesleg már önmagában is gyógyulást hozhat a betegségre - legalábbis ezt tekintik az egyik legcélravezetőbb terápiának.
 
A vizsgálat során a kutatók 68 páciensnél alkalmazták a masszázsterápiát, kétszer egy héten, négy héten keresztül, majd további négy héten át heti egyszer. A kezelés végére a betegek kevesebb fájdalomról és kisebb fokú merevségről, továbbá jobb térdfunkcióról számoltak be. A vizsgálat lezárulta után nyolc héttel változatlanul javulásról számoltak be.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.