2006. október. 31. 12:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. október. 31. 11:04 Plázs

A beszélgetés enyhíti a fáradtságot

Brit kutatók szerint a beszédterápia a leghatékonyabb kezelése a krónikus kimerültségnek. A betegségnek, amelyet 1988-ban diagnosztizáltak először, nincs ismert oka és gyógymódja sem – írja a NewsMax.com.

A krónikus kimerültség sok más, hosszan tartó betegség okozója is lehet, amely erőteljes hatással van a páciensekre és a családtagjaikra is – mondta Andrew Dillon a londoni kutató. A Yorki Egyetem kutatói legutóbb 70, krónikus kimerültségben szenvedő pácienst vizsgáltak meg.

A kutatások kimutatták, hogy a kognitív gyakorlatok, példéul a beszédterápia hozták a legnagyobb eredményeket. A gyógyszeres kezelések ennél jóval kisebb sikert produkáltak. Ámbár a homeopátiás kezelések is hatékonynak bizonyultak, ám ez még nem kellően bizonyított.

Az évek óta tartó kutatások során 227 beteget vizsgáltak meg, két napon keresztül kórházi megfigyelés alatt tartották őket, figyelték az alvási szokásaikat, kognitív funkcióikat, idegrendszeri funkcióikat és a vérnyomásukat. Több mint 20 ezer gént is megvizsgáltak.

A krónikus kimerültségben szenvedők immunrendszere, agya és a belső kiválasztásért felelős szervei túlzottan reagálnak a stresszre, a kihívásokra. A krónikus kimerültség leginkább a 40 és 60 közötti nőket veszélyezteti, gyakran influenzára emlékeztető tünetekkel kezdődik. Később a páciensek szűnni nem akaró kimerültségről, memória zavarokról, torokfájásról és nyelési nehézségekről számoltak be.