2006. október. 08. 12:25 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 08. 12:09 Plázs

Felpörgetett aggyal védhető ki a depresszió

Ha az ember felpörgeti az elméjét, olyan mámoros érzésben lesz része, mintha sokat futna, vagy ajzószert vett volna magához, s egy kis agytorna segíthet is annak, akinek csak kissé rossz a kedve - számoltak be kísérleti eredményeikről amerikai pszichológusok.

Emily Pronin, a Princeton Egyetem pszichológusa és Daniel Wegner, a Harvard Egyetem pszichológusa a mániás depresszió kérdéskörének kutatása során annak járt a végére, hogy a gyors gondolkodás csökkenti-e a levertséget, szomorúságot, mélabút vagy akár a depressziót, vagyis hogy a betegnél mániás fázist idéz-e elő - olvasható az ABC News honlapján.

Az önkéntesek egyik csoportjával a szokásosnál kétszer gyorsabb, a másikkal a normálisnál jóval lassabb tempóban olvastattak lehangoló jelentéseket, illetve vidám, lelkes állításokat. Utána közérzetüket, lelkiállapotukat egy kérdőíven minősítették bevett vizsgálati módszerek alapján és kiderült: a gyorsan olvasók akkor is "boldogabbnak, frissebbnek, kreatívabbnak, csodálatosabbnak" érezték magukat, amikor csupa lehangoló szöveget láttak. 

Ez a két kutató szerint azt jelenti, hogy a depressziós betegek talán akkor is enyhíthetnek kínjaikon, ha teljesen nem is tudnak megszabadulni lesújtó gondolataiktól. Az elme felpörgetése fájdalomcsillapítóként is hathat, sőt talán segít a mániás depresszióban szenvedőkön is. Közismert, hogy a mániás depresszió olyan állapot, amelyben az egyén felváltva lelki mélypontokat és végletes feldobottságot él át, s a két pszichológus szerint az agytorna még az ilyen súlyos zavart is enyhítheti. 

Egyelőre csak találgatások vannak arról, hogy mi a jelenség pontos magyarázata. Az egyik elmélet szerint ha az ember gyorsan gondolkodik, azért van jobban, mert egyrészt okosnak érezheti magát, másrészt a gyors gondolkodás mögött több energiát sejt, annyit, amennyi csak egy boldog embernek lehet.

A másik lehetséges magyarázat, hogy a gyors gondolkodás az agyban lejátszódó vegyi folyamatokkal jár. Mint például a hosszútávfutás vagy más kitartást igénylő sport, amelytől az ember szintén erőtől, önbizalomtól duzzad, és büszke magára, hogy ilyesmire képes, és endorfin termelődik az agyában. 

A két pszichológus a Psychological Science (Pszichológia tudomány) című folyóirat szeptemberi számában számolt be eredményeiről azzal, hogy tovább kutatja, hogy vajon miért ilyen hatással jár az agy felpörgetése, és hogy mire lehet alkalmazni. Az ugyan nem valószínű, hogy a mániás depressziósokat stabilizálni lehet, de érdemes próbálkozni, azoknak pedig, akiknek csak kicsit rossz a kedvük, esetleg segíthet is egy gyors puzzle vagy valami hasonló agytorna. 

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?