Verne Gyula regényhőse 135 éve indult útnak, hogy kalandos utat járjon be a Dunán.
135 éve, hogy az ipolyszalkai illetőségű Borus Demeter Donaueschingen alatt bárkájába szállt, miután Sigmaringenben megnyerte a Duna Liga horgászversenyét. Fogadást kötött, hogy az útja során kizárólag a saját maga fogta halból fogja fönntartani magát. Ezzel kezdetét vette a "dunai hajós" kalandos 700 mérföldes utazása.
Bár Jules Verne soha nem járt Magyarországon, sőt, a Dunát sem látta közelebbről, ez korántsem akadályozta meg műve megírásában. Számára csupán térkép volt e táj, de fantáziája pótolta személyes ismereteinek hiányát. Számára nem okozhat gondot, hogy leírja egy német vendéglő belsejét, akkor sem jön zavarba, amikor hőseit a Dunakanyarba helyezi, lehet szó a zimonyi börtönről, az olvasó mindenütt úgy érzi, mintha maga is ott lenne a szereplőkkel együtt.
A dunai hajós 1908-ban jelent meg először Franciaországban, Verne halála után három évvel. A regény magán viselte Michael fiának keze nyomát, aki a címét is megváltoztatta. Eredetleg franciául Le Beau Danube Jeune lett volna, ami annyit tesz "A szép szőke Duna". Ez változott át a posztumusz kiadásban Le Pilote du Danube-ra, azaz A dunai hajósra.