A csaknem 5 kilométer hosszú "rügeni kolosszus" 20 ezer német munkás gondtalan nyaralását biztosította. A mediterrán országokba innen induló luxushajókon söröző náci melósokat irigyelték fél Európa kétkezi iparosai. Az egykor 11 ezer szobás üdülőváros ma szellemváros - olvasható a Falanszter blogon.
A Hitler által 1933. május 10-én megalapított Német Munkafront (DAF) célja az volt, hogy a nemzetiszocializmus eszméit a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban megkedveltesse a főleg baloldali gondolkozású munkássággal. A szervezet vezetője Robert Ley volt. A DAF vezetősége 1933. november 27-én megalapított "az örömből fakad az erő" (KdF) elnevezésű közösséget. A kezdeményezés elsődleges célja az volt, hogy a munkások szabadidejének ésszerű és céltudatos felhasználásával a dolgozó embert minél bensőbb kapcsolatba hozza az egész nemzettel, és felébressze és elevenen tartsa benne azt az érzést és öntudatot, hogy nemcsak a munkapadnál, hanem szabadidejében sincs egyedül, hanem egy nagy közösség tagja. A szervezet ennek megfelelően arra buzdította tagjait, hogy gyakran látogassák a színházi előadásokat, hangversenyeket, ők maguk is tanuljanak meg zenélni, énekelni, hangszeren játszani, művészetekkel foglalkozni, varrni, úszni, sakkozni, ismerjék meg a természet szépségeit, a múzeumok kincseit, az ipari alkotásokat.
A KdF mozgalom legnagyobb dobása a szervezett belföldi és a külföldi utazások, túráztatások megszervezése és népszerűsítése volt. 1933-ban a KdF 50 darabos hajórajával elindította olcsó (20 márkás) belföldi folyami hajóútjait is. A Rajnán, a Majnán és az Elbán elindított sétahajóutakat csakhamar kibővítették a Budapestig, Belgrádig, majd a Duna-deltáig közlekedő menetrendszerű külföldi járataikkal - olvasható a Falanszter blogon.
Hogyan és mikor épült fel a világ legnagyobb üdülővárosa? Hogyan néz ki ma? A Falanszter blog friss bejegyzéséből megtudhatja.