Nemzetközi ügyész a szíriai tömegsírokról: A nácik óta nem láttunk ilyet
Az elmúlt 11 évben több mint 100 ezer embert kínoztak és gyilkoltak meg Szíriában.
Az elmúlt 11 évben több mint 100 ezer embert kínoztak és gyilkoltak meg Szíriában.
Hilde Coppi német ellenálló volt, a nácik 1944-ben végezték ki. A fiát a börtönben szülte meg, ő ma 82 éves. A Vörös Zenekar nevű ellenállócsoportról Andreas Dresen készített játékfilmet Szeretettel, a ti Hildétek címmel. Mi történik, ha a legjobb barátod bevallja, hogy jelentett rólad a Stasinak? Helyes volt az AfD-t kitiltani a Berlinale nyitógálájáról? A kortárs német film biztos kezű mesterével Zoomon beszélgettünk.
Kevesen tudják, hogy a ma 92 éves televíziós ikon, Vitray Tamás holokauszttúlélő, egyik nagymamáján kívül minden közeli rokonát elvesztette a vészkorszakban. 12 évesen árva gyermekként sodródva, a nyilasok elől rejtőzve, pincékben bujkálva menekült meg. Mi a kapcsolat a felnőtt döntéseket hozó gyerek és a későbbi médiasztár között? Milyen képességeket hasznosított bujkálás közben? Van-e rokonság Kisneufeld és a Sorstalanság Köves Gyurija között? Hogyan tudósít hányattatásairól Vitray Kiképzés című memoárjában?
Tucatnyi szélsőjobbos Telegram-csatornán megy a szervezkedés világszerte, a lazán kapcsolódó közösségeket együtt Terrorgramnak nevezik. Az USA-ban az elektromos hálózat elleni támadásokat tervezik meg a csatornán, többször sikerült el is követniük merényleteket, melyek miatt egész városok maradtak napokra áram nélkül. A támadásokkal a liberális társadalmak összeomlását akarják előidézni, és fajháborút akarnak kirobbantani. A Terrorgram Európában is aktív, legutóbb a southporti gyilkosságok miatt kitört zavargások során hergelték tovább az embereket, de a Terrorgram ihletésére több gyilkosságot is elkövettek már a kontinensen.
A Hofbrauhaus am Platzl a város egyik legrégebbi sörcsarnoka, már a XVI. században is létezett.
Bayer Zsolt nagyapja, Gyimes Károly történetének ürügyén megnézzük, hogy miért úszhatták meg a felelősségre vonást a hozzá hasonló kisnyilasok, illetve, hogy miként is működött a háborús bűnösök fölött ítélkezni hivatott népbíróságok rendszere. A szerző történész is.
Több százezren tüntettek Németországban az egyre erősödő szélsőjobboldal ellen. A gigatüntetések látványosak, de legalább ennyire látványos a szélsőségesek megerősödése, nemcsak Németországban, hanem az egész kontinensen. Míg korábban ezeket az erőket el tudta szigetelni a mainstream politika, ma már versenyezniük kell velük.
A weimari köztársaság összeomlása és a holokauszt hozzájárult ahhoz, hogy Henry Kissinger a stabilitást célzó reálpolitika hirdetője lett, antiszemita közegben emelkedett magasra, s akadt kijelentése, amit zsidó társai nem bocsátottak meg neki.
Kis híja volt, hogy Hitler már 1923-ban hatalomra jusson. Amit akkor elrontott, azt 1933-ra megcsinálta: megszerezte elegendő konzervatív politikai és gazdasági vezető támogatását.
A miniszterelnök gátlástalanul smúzol náciknak, neonáciknak, fasisztáknak, posztfasisztáknak, alt-rightosoknak, laposföldeseknek, ha az érdeke úgy kívánja. Vélemény.
Nyolcvan éve, 1943. július 1-jén végeztek ki egy háborús hőst, egy szegénységből érkezett, művészpályafutásra vágyó, meleg férfit, aki megmutatta a világnak, hogy ellen lehet és kell állni a nácik uralmának, és akinek utolsó szavai máig ott csengenek sokak fülében. A férfit, akinek túl kevesen ismerik a nevét: Willem Arondeust.
A vagyon örököse, Heidi Horten osztrák volt, akinek német férje, Helmut Horten tagja volt a náci pártnak és a 30-as évek Németországában zsidó érdekeltségeket vett át azok korábbi tulajdonosaitól.