Napi merítés hvg.hu 2010. december. 29. 21:30

Szükségünk van-e a régiókra?

A hazai közigazgatási rendszer átalakítása, reformja a rendszerváltás óta változó intenzitással, de állandóan napirenden van, ám egy jól működő rendszer még nem jött létre. A Tiszta Beszéd blog szerzője a továbblépés lehetőségeiről értekezik.

A probléma nem a közigazgatási terület nagyságából, hanem a határok hosszú időre rögzült merevségéből adódik. Akkor is ragaszkodunk a megszokott modellhez, ha egy térség kapcsolatrendszere alapvetően megváltozik, pedig talán célszerű lenne új határok közé vonni. Szent István eszméje is ezt követelné meg: a kihívásokra korszerű választ kell adni! Ugyanakkor Magyarország tévúton jár akkor, amikor uniós kötelezettségének eleget téve megyéket összevonva alakít ki régiókat. A funkcionális alapról felfelé építkező régiók struktúrája ugyanis évezredes fejlődés eredménye. Az egy régióban élőket egyebek mellett a tartós együttlét, a hagyományok, a közös értékrend tartják össze. Az ország határai viszonylag állandóak, ám a régiók határai rugalmasak, a különböző korok igényeinek megfelelően időről időre módosulhatnak. Ezzel szemben és mellett az állam a jogrend, az igazgatás működtetésére több szintű rendszer hoz létre. Magyarországon az állam a jogköreit a megyéken keresztül gyakorolja. Így napjainkban a megye és a régió érdekek ütközésének színtere - olvasható a blogon.

A blogger teljes véleményét elolvashatja a Tiszta Beszéd blogon.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.