Napi merítés hvg.hu 2010. április. 24. 14:38

A hamufelhő mögötti Izland

Ha a nem kívánt reflektorfény miatt az izlandiak a vezető hírek közé kerültek a vulkáni kitörés miatt, akkor már érdemes többet is megtudni a szigetről és lakóikról - írja a Mandiner blog szerzője.

Izland a maga körülbelül debrecennyi lakosságával a hatvanadik szélességi fok és az északi sarkkör között alapjáraton is elég sok megpróbáltatásnak van kitéve. Az év nagyobb részében néhány óra szürkületet, halvány világosságot kivéve egész nap teljesen sötét van, a rövid nyáron (mely május végén indul igazán, és a helyi szokásoknak megfelelően augusztus első felében már búcsúztatják is) viszont nem megy le a nap. Szélcsend gyakorlatilag nincs, fák sincsenek, csak amit mesterségesen ültettek.

A szigetet leginkább az utóbbi száz év civilizációs fejlődése tette lakhatóvá. 2010-ben maga a főváros, Reykjavík a legjobb példa, hogy mennyire élhető, sőt Európa más részeivel összehasonlítva olajozottabban és természetesebben működő épített környezetet lehet kialakítani. A szigeten a kocsikat leszámítva minden geotermikus és hidroelektromos energiával megy. A bőséges források miatt a vezetékes vízért fizetni sem kell, csak a csatornáért. A fővárosban pedig telente csővezetékkel melegítik az összes fontos közlekedési utat - olvasható a Mandiner blogon.

Többet akar megtudni Izlandról? Akkor látogasson el a Mandiner blogra, ahol a bejegyzés képekkel van tarkítva.

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.