Kult hvg.hu 2024. november. 18. 12:42

Oscar-esélyes lehet Jancsó Dávid A brutalista vágásáért

A magyar mozik jövőre vetítik majd a 215 perces monumentális alkotást, amelynek eddig nagyon kedvező a szakmai fogadtatása.

A Variety legfrissebb latolgatása szerint Jancsó Miklós fia, Jancsó Dávid Oscar-esélyes lehet A brutalista című film vágásáért. Sőt, a kategóriájában őt tartják a legesélyesebbnek, olyan produkciókat előzve, mint a Konklávé, a Dűne második része, az Emilia Pérez vagy a Wicked.

A 215 perces, egy szünettel vetített A brutalistát részben Magyarországon forgatták, főszerepben a magyar származású Adrian Brodyval és Felicity Jonesszal. A magyar mozik jövő januártól játsszák (leszámítva a néhány héttel ezelőtti vetítéseket a Budapesti Nemzetközi Filmfesztiválon). A szakmai fogadtatása eddig nagyon kedvezőnek tűnik: a Velencei Filmfesztiválon percekig tartó álló tapssal ünnepelték, több díj mellett a rendező, Brady Corbet megkapta érte a legjobb rendezőnek járó Ezüst Oroszlánt.

A film a zsidó származású, holokauszttúlélő magyar építész, Tóth László történetét követi nyomon, aki a Rákosi-korszak Magyarországáról vándorol ki az Egyesült Államokba, hogy megélje „az amerikai álmot”. Kezdetben nyomorban kénytelen dolgozni, de hamarosan megbízást kap egy rejtélyes és gazdag ügyféltől, Harrison Lee Van Burentől (Guy Pearce), ami örökre megváltoztatja az életét.

„Üdv Amerikában!” – kijött A brutalista előzetese

A tengerentúlon szerencsét próbáló magyar építészről szóló filmdráma az idei év egyik fesztiválkedvence lett.

A Tóth Lászlót alakító Brody elmondása szerint „azonnali rokonságot és megértést” érzett karaktere iránt, akinek megformálásához a saját édesanyja élettörténetéhez nyúlt. Brody anyja Sylvia Plachy fotográfus, aki az 1956-os forradalom után menekült az Egyesült Államokba, ahol új életet kezdett, és befutott művésszé vált.

A monumentális produkció elkészítése több mint hét évet vett igénybe, és analóg technikával, 70 mm-es filmre forgatták.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.