A Príma- és Széchenyi-díjas szerzetes 91 éves volt.
„A Piarista Rend Magyar Tartománya a feltámadásba vetett élő hittel tudatja, hogy az Úr Föltámadásáról nevezett Dr. Jelenits István piarista atya, nyugalmazott gimnáziumi, főiskolai és egyetemi tanár életének 92., szerzetességének 70., papságának 65. évében 2024. szeptember 26-án rendtársai körében szentségekkel megerősítve csendesen elhunyt. Temetéséről a későbbiekben adunk tájékoztatást” – közölte a Facebookon a Piarista Rend Magyar Tartománya.
Jelenits István piarista szerzetes, teológus, író, magyar és hittan szakos tanár Berettyóújfalun született 1932. december 16-án. A világháború után családjával együtt kitelepítették Nagyváradról, ahol a gimnáziumot kezdte; 1955-ben lépett be a piarista rendbe, 1959-ben szentelték pappá. Tanított több hittudományi főiskolán és egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának tanszékvezetője is volt.
1985 és 1995 között a piarista rend magyarországi tartományfőnöke volt. Számos írása jelent meg a Bibliáról, Janus Pannonius, Pilinszky János költészetéről, irodalomról, nevelési kérdésekről és más témákról, elsősorban a Vigilia és az Új Ember folyóiratok hasábjain. Összegyűjtött műveit az Új Ember Kiadó 1999 és 2001 között öt kötetben jelentette meg. Rendszeresen tartott pedagógiai, irodalmi és bibliai tárgyú előadásokat szerte az országban. Ő volt Esterházy Péter tanára, Pilinszky János, Antall József és Latinovits Zoltán lelkivezetője, gyóntatója. Írt verseket is Tótfalusy István álnéven.
A HVG 2020-ban készített vele portréinterjút. Akkor – túl azon, hogy elmondta, „csacsiságnak” tartja, hogy kihagyták Esterházy Pétert az alaptantervből – a Covid kapcsán arról is beszélt, „az emberiséget sújtó csapások sok mindenben rendet raknak, megállíthatják például a szokványos ellenségeskedéseket”.