A Fonogram-díjakat már korábban kiosztották, mások mellett a Carson Coma, Rúzsa Magdi, Pogány Induló és a Góbé is nyertek.
Fonogram-életműdíjat kapott az idén 50 éves Edda Művek, Müller Péter Sziámi és Galler András Indián.
Az erről szóló közlemény felidézi, hogy az Edda Miskolcról indult 1974-ben Griff néven. A csapat több tagváltáson és “újjászületésen” esett át, ma olyan zenészek alkotják, mint Pataky Attila, Alapi István, Gömöry Zsolt és Kicska László.
Pataky amúgy nagy Orbán Viktor-rajongó, illetve kölcsönösen rajonganak egymás munkájáért. A zenész tavaly ősszel járt a Karmelitában is, ahol együtt fotózkodtak. Pataky egy interjúban Orbán Viktor-fannak nevezte magát, a miniszterelnök pedig a tusványosi élményeinek aláfestő zenéjeként használta Pataky énekhangját, úgyhogy teljes az összhang.
Müller Péter Sziámi a magyar alternatív kultúra egyik meghatározó egyénisége, aki még 72 évesen is képes a folytonos megújulásra. Költő, dalszerző, énekes, filmrendező, színész, kulturális szakember. A nevéhez köthető az URH, a Kontroll Csoport, Sziámi (eredetileg Sziámi Sziámi), a Szakcsi Lakatos Bélával közös Pianissimo! duó, a Kirschner Péterrel közös Felevad duó. Jelenleg is turnézó zenekara a Müller Péter Sziámi AndFriends.
Galler András, azaz Indián a legnépszerűbb magyar videóklip-rendező, 32 éve tartó pályája alatt mintegy 800-900 videóklip elkészítéséért felelt Szőke János operatőri munkája mellett. A Kiss Áronnal közösen alapított Los Tiki Pictures a zenei kisfilmek mellett ismeretterjesztő sorozatok, reklámok, mozifilmek készítésével is foglalkozik. A nevéhez fűződik egyebek mellett a Voice és A Nagy Duett kisfilmjeinek elkészítése, 2008-ban a Jack Jack zenekarról szóló dokumentumfilm rendezője volt, 2023-ban a Varrat című magyar dokumentumfilmben tűnt fel.
A Fonogram-díjakat – az életműdíjak kivételével – múlt szombaton adták át a budapesti Barabás Villában. Az eseményen elismerést vehetett át többek közt a Zaporozsec, a Carson Coma, Rúzsa Magdi, Pogány Induló, Saya Noé, a Thy Catafalque és a Góbé is.