Kult MTI 2024. január. 02. 06:05

Csütörtökön temetik Kovács András Ferenc Kossuth-díjas erdélyi magyar költőt

A gyászszertartást helyi idő szerint 15 órától tartják a marosvásárhelyi református temető ravatalozójában.

Csütörtökön, Marosvásárhelyen temetik Kovács András Ferenc Kossuth-díjas erdélyi magyar költőt, esszéírót, műfordítót, dramaturgot – közölte a Látó szépirodalmi folyóirat hétfőn.

Az erdélyi magyar irodalmi lap szerkesztősége hétfőn a Facebook-oldalán tájékoztatott egykori főszerkesztője temetéséről. Közölték, hogy a gyászszertartás csütörtökön helyi idő szerint 15 órától lesz a marosvásárhelyi református temető ravatalozójában.

Meghalt Kovács András Ferenc költő

A Kossuth-díjas költő 64 éves volt.

Kovács András Ferenc 1959. július 17-én, Szatmárnémetiben született. Középiskolába szülővárosában járt, 1978-ban érettségizett a helyi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban. Felsőfokú tanulmányait a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen végezte, 1984-ben magyar-francia szakos tanári diplomát szerzett. Székelyudvarhely környéki helységekben tanított 1984 és 1989 között; 1990-től a marosvásárhelyi Látó című szépirodalmi folyóirat versrovatának szerkesztője, főszerkesztő-helyettese, 2008 és 2019 között pedig főszerkesztője volt. Verseket 1977-től, gyermekverseket 1981-től közölt, félszáznyi kötet szerzője. Verseiből több nyelven, több változatban is készültek fordítások.

A költő 1996-ban József Attila-díjat kapott; 2006-ban a Magyar Köztársaság Babérkoszorú díját ítélték neki oda a kortárs magyar lírában kivételes gazdagságú életművéért, a marosvásárhelyi Látó című folyóiratért végzett munkájáért, műfordításaiért és páratlan költői képzettségéért. A magyar költészetet alapvetően gazdagító életművéért 2010-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Requiem Tzimbalomra című verskötetéért 2020-ban elnyerte az Artisjus Irodalmi Nagydíjat. Kovács András Ferenc 2022-ben Prima Díjat, 2023-ban Bertók László Költészeti Díjat kapott.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.