Kult hvg.hu 2023. augusztus. 22. 17:15

Fülke: „Elengedni a legjobb művészeket hazaárulás, nem konzervativizmus"

Kiderült-e, mi a célja az MCC-nek és az államnak a Librivel? Miért darálja be a Zeneakadémiát is a Csák-minisztérium? Hogyan vágta le az infúzióról is a színházat a kormány? Miért szégyen, ha a magyar filmek külföldi színekben versenyeznek? Bemehet-e Orbán Viktor Daniel Ek irodájába, hogy letiltassa Krúbi számait? Közéleti podcastunkban értelmeztük és összefoglaltuk az elmúlt hónapok kultúrharcos káoszát Magyarországon.

A NER 13. évére egyértelművé vált, hogy a state capture korántsem Rogán Antal íróasztalán ér véget, hanem szerves része a kultúra, a művészet és az ezek mögötti szabad gondolat könyörtelen elfojtása.

Hogy ettől lesz-e fideszes kánon és szélsőjobbos művészet, az aligha valószínű. Az viszont biztos: az elmúlt hónapok sűrű ködbe helyezték a magyar alkotók jövőjét.

A Fülke legfrissebb epizódjában elmagyaráztuk a közelmúlt eseményeit a kultúrharcban, kezdve a könyvfóliázástól és az MCC-s Libri-takeovertől, keresztül a Zeneakadémia- és Operaház-ügyön, a színház- és filmipar finanszírozásán át egészen a könnyűzenéig. Nagy Iván László vendégei a HVG újságírói, Kovács Bálint és Hamvay Péter voltak.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcasts-on, Google Podcasts-on vagy SoundCloudon!

 

  • 0:51: Milyen könyveket kell, milyeneket nem kell lefóliázni?
  • 2:36: Ki dönti ezt el egyáltalán? Milyen alapon?
  • 4:33: Gumicsont vagy náci húzás a fóliázás?
  • 7:09: Kiderült-e mostanra, hogy mi a célja az MCC-nek a Librivel?
  • 9:31: Indoktrinációs cél, vagy üzleti érdek a legnagyobb könyvkereskedőt megvenni?
  • 16:19: Miről szól a Zeneakadémia-botrány? Ki az a Keller András, és miért köré szabják a pályázatot?
  • 23:20: Mennyire hasonlít a Zeneakadémia-ügyhöz az, ami az Operaház vezetői székével kapcsolatban történt?
  • 30:28: Nem Csurka, hanem csendben lévő középszer kell a fideszes színházak élére
  • 32:50: Hogyan alakult át a színházak finanszírozása? Mi volt a célja a rendszernek?
  • 41:38: Ma egy független filmesnek milyen lehetőségei maradtak? Hogyan néz ki a filmes támogatási rendszer, kiknek a kezében összpontosul a hatalom? Megtérülhet-e valaha egy film az állam nélkül?
  • 49:39: Kijelenthetjük-e azt, hogy egyedül a könnyűzenére nem tudott rátenyerelni a rendszer?

Nem az a baj, hogy történelmi film készül, hanem hogy rossz - Deák Kristóf és Madarász Isti a Fülkében

Az Oscar-gála előre megy, a magyar nevezések hátra: évek óta közünk nincs a világelithez, pont amióta kurzusfilmeket nevezünk minden díjra. De miért tartunk ott, hogy a feltörekvők kezét elengedjük, a tehetségeket feketelistázzuk, a rendszerhű dilettánsok viszont végtelen pénzből dolgozhatnak?

Fülke: Van-e különbség egy 1953-as és egy 2023-as kurzusfilm között?

Amikor kormánypropagandisták készítenek közpénzmilliárdokból történelmi filmeket, amelyek képesek a tényeket is elferdíteni, csak hogy beférjenek az ideológiai keretbe, joggal vetődik fel a kérdés: nem láttunk mi már ilyet? Közéleti podcastunk legfrissebb adásában történész kollégánk, Lenthár Balázs mesélt arról, hogy mit akar mondani magáról és nekünk a rendszer az Aranybullához hasonló alkotásokkal, és milyen, olykor rémisztő hasonlóságot mutat ez a szocialista múlttal.

Fülke - kulturális évzáró: A NER-ben a művészet is ellenség, ha szabad

Új arcok, régi visszatérők, botrányok, és egy rendszer, amely átszövi a kultúrát - valahogy így lehetett összefoglalni 2022-t, már ha a zene, a film, a színház és a képzőművészet egy évét akarjuk összegezni.


 



hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.