Kovács Pétert a Portfolio arról kérdezte, hogy várható-e a könyvkínálat ideológiai alapú átalakítása, miután az MCC közel százszázalékos tulajdonrészt szerzett a Libri Csoportban.
Nemrég mi is beszámoltunk a hírről, miszerint a Matthias Corvinus Collegium majdnem százszázalékos tulajdonrészt szerzett a Libri Csoportban. Az MCC eddig közvetett kisebbségi tulajdonosa volt a hazai könyvkereskedelmi és -kiadói piac meghatározó szereplőjének.
A tranzakcióval kapcsolatban Kovács Pétert, a Libri Csoport vezérigazgatóját és Sárközy Bencét, a Libri Könyvkiadó Kft. ügyvezetőjét és kiadási igazgatóját kérdezte a Portfolio többek között arról, hogy várható-e a könyvkínálat ideológiai alapú átalakítása, mivel „korábban arról szóltak a hírek, hogy az MCC kisebbségi tulajdonosként való megjelenése után jobbra tolódás volt megfigyelhető" a bolti kínálatukban.
Kovács válaszában kiemelte, hogy a Libri több mint 300 közvetlen és még további 700 közvetett beszállítópartnerrel, kiadóval dolgozik. Csak új magyar nyelvű könyvből 80 ezer féle elérhető a hálózatban, és több százezer antikvár cím is van. „A Libri évente mintegy 7000–9000 új címet listáz be, ha ezt lebontjuk munkanapokra és munkaórákra, az azt jelenti, hogy negyedóránként, és egészen szerteágazó témákban jelenik meg egy új könyv a Libriben.
Szó sincs tehát semmilyen oldalra tolódásról, a könyvpiac annyira sokrétű és sokszínű, hogy egy-egy új kiadó és néhány új cím megjelenése nem tudja a kínálatot gyökeresen megváltoztatni, sőt kifejezetten tovább szélesíti a kínálatot
– magyarázta a vezérigazgató.
A cikkben a két éve bevezetett, a pedofíliát a homoszexualitással összemosó, úgynevezett gyermekvédelmi törvényre is kitérnek. Ez a törvény tiltja, hogy a tizennyolc éven aluliak számára a többi között olyan tartalmat tegyenek elérhetővé, amely „a szexualitást öncélúan ábrázolja", illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást „népszerűsíti" vagy „megjeleníti." A törvény értelmében tilos ilyen könyveket a „nevelési-oktatási, gyermek- és ifjúságvédelmi intézmény, valamint templom és vallásgyakorlásra rendelt más hely bármely bejáratától számított 200 méteres távolságon belül" árulni. Nem meglepő, hogy a jogszabály betartása hatalmas fejtörést okoz a hazai könyvpiacnak, hiszen még a Bibliában is bőven vannak a szexualitást, de akár a homoszexualitást is megjelenítő részek.
Kovács szerint a vázolt probléma igen aktuális, különösen mert pár napja kapott a Libri egy fogyasztóvédelmi bírságot „egy bizonyos könyv nem megfelelő kihelyezése miatt".
Tisztességes üzleti szereplőként mindig is vigyáztunk arra, hogy maradéktalanul betartsuk a jogszabályokat, a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetünk arra, hogy könyvkiadó partnereinkkel együtt a gyermekvédelmi törvény könyvkereskedelemre vonatkozó rendelkezéseinek is teljes mértékben megfeleljünk
– mondta. Hozzátette: a törvény nem tiltja ezeknek a könyveknek a forgalmazását, „így a rendelkezésnek való megfelelés nem szűkíti ezután sem a Libriben elérhető kínálatot, azonban arra figyelnünk kell, hogy a szabályozásnak megfelelő módon helyezzük ki a boltokban és az online térben ezeket a könyveket".
Sárközy Bence azt fűzte hozzá, hogy számos korábban megjelent és megjelenés előtt álló kiadványukat érinti a törvényi szabályozás. „Célunk, hogy piacon tarthassuk ezeket a könyveinket, ezért jelenleg is egyeztetünk a kereskedelmi partnereinkkel, szem előtt tartva, hogy kiadóként is megfeleljünk a hatályos rendelkezéseknek, és ugyanakkor eleget tegyünk a jogtulajdonosok felé szerződésekben vállalt kötelezettségeinknek egyaránt."
A Libri Csoportról néhány hete írtunk legutóbb, amikor is a Libri több gyerek- és ifjúsági könyvkiadónak is levelet küldött azzal, hogy nyilatkozzanak bizonyos könyveikről, hogy azok a gyerekvédelminek mondott törvényben felsorolt kritériumoknak megfelelnek-e.