Kult hvg.hu 2023. március. 24. 11:25

A mi hazánkos Drábik János Kolozsváron ad elő – bírálják a színházigazgatót a meghívás miatt

Az Orwellia és a magyarság című előadás már a meghirdetésével kiverte a biztosítékot.

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban tart előadást április végén Orwellia és a magyarság címmel a Mi Hazánk Mozgalom-tag Drábik János, ahol jelen lesz Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége elnöke is.

A sokak (például a TransTelex vezető szerkesztője, Víg Emese vagy György Péter esztéta) szerint szabadkőműves-talmudista konteókat rendszeresen emlegető Drábikot nem szabadna meghívni a színházba. György Péter szerint „a színháznak nem kötelessége, hanem kivételes lehetősége, hogy komolyan vegye az egykori igazgató, Tamás Gáspár emlékét, amellyel Drábik János tevékenysége és világképe egyszerűen nem fér meg”.

Részlet egy Drábik-szövegből:

„A globális kapitalizmus leszámol a nemzeti kapitalizmussal. A korlátlan önzésen alapuló talmudista rendszernek sikerült létrehoznia a világtörténelem legszélsőségesebb vagyoni és jövedelmi viszonyait. Ezt a helyzetet a globális hatalmi elit be akarja betonozni. (…) A talmudista államok feletti világbirodalom stratégiájának a része a megtervezett migráns-invázió, a klímahisztéria, a koronavírus-járvány, a Black Lives Matter anarchia és az Antifa terrorizmus. A cél világméretű káosz előidézése, hogy a globális nagytakarítás után a globális elit megszilárdíthassa a megfélemlített emberiség feletti uralmát. Az államok feletti hatalom olyan egypólusú világrendszert akar univerzális kényszer-kultúrával stabilizálni, amelyben az erős büntetlenül elkövethet mindent a gyengébbel szemben. A nemzeti kultúrájukhoz és identitásukhoz ragaszkodó népeknek ezért most fel kell állniuk és meg kell tagadniuk, hogy felvegyék ezt az univerzális szellemi kényszerzubbonyt.” (forrás)

A teátrumot 30 éve vezető, és hamarosan a legmagasabb francia állami kitüntetésben részesülő Tompa Gábor ezekre a támadásokra a színház Facebook-oldalán válaszolt „Nyugtalankodik a Mainstream” címmel. Ebben azt fejtegeti, hogy a TransTelex és főszerkesztője (valójában Víg nem főszerkesztő, hanem vezető szerkesztő) sérti a vélemény- és kifejezési szabadságot.

„Van egy tiltó listája, hogy kivel lehet szóba állni és kivel nem? Hogy kiket nem szabad meghívni a Kolozsvári Magyar Színházba? Hogy milyen témáról illik beszélgetni és mi lehet a megengedett vélemény? Talán bűn szembesíteni különböző, egymástól esetleg homlokegyenest eltérő véleményeket a történelem régebbi vagy újabbkori eseményeiről, vagy bármilyen közéleti témáról egy nyílt beszélgetésen?”

Tompát mindez tehát a cenzúrára emlékezteti. Hangsúlyozza: ő és a színház nem elkötelezett egyetlen ideológiának vagy pártpolitikának sem.

Az igazgató írását a következő megjegyzéssel zárja: „Vagy már készül a feketelistás Transtelex-kódex? Csak gyanítom, kik állnak a hátterében. Félek, hogy háromból eltalálom.”

A lap megkérdezte Tompát, hogy kire gondolt pontosan. „Hogy kire gondoltam? Nos, mindazokra, akik, amikor a véleményüktől, az egyetlen érvényes igazságként feltüntetett doktrínájuktól eltérő nézetekkel, esetleg más igazságokkal szembesülnek, azt rögtön összeesküvés-elméletnek bélyegzik” – válaszolta az igazgató.

Másutt azt írja Tompa, hogy „ha valakit meghívunk egy nyílt, azaz nyilvános beszélgetésre-vitára, legyen az megosztó vagy vitatott vagy káromlott személyiség, az nem jelenti azt, hogy föltétlenül egyet is értünk vele vagy kritikátlanul elfogadjuk az elméleteit. De van-e jobb alkalom bizonyítani akár az ellenkezőjét is, mint leülni vele szemtől szembe… hiszen bárki részt vehet és tényszerűen cáfolhatja az ott elhangzottakat, vagy elutasíthatja azokat, kritikailag viszonyulhat stb.”

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.