A költő szervezetében talált, halálos toxint termelő baktériumot kívülről juttatták a testébe.
Egy nemzetközi igazságügyi szakértőkből álló testület megállapította, hogy Pablo Neruda chilei költőt megmérgezték. Legalábbis ezt állítja a költő unokaöccse, Rodolfo Reyes, aki hétfőn az EFE spanyol hírügynökségnek beszélt a vizsgálat részleteiről.
Reyes szerint a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy Neruda testében talált Clostridium botulinum baktériumot beinjekciózták. (A baktérium a botulizmus nevű súlyos ételmérgezés okozója is.) Reyes az EL PAÍS-nak azt mondja, látta a szakértői jelentéseket, és a jelentés alátámasztja a Chilei Kommunista Párt érvelését, miszerint a baktériumot „biológiai fegyverként fecskendezték be", vagyis Nerudát megmérgezték.
2017-ben egy testület találta a baktériumot Neruda felső zápfogában és csontjaiban, de nem volt ismert, hogy endogén vagy exogén, azaz belső vagy külső eredetű volt-e a baktérium. „Most bebizonyosodott, hogy endogén volt, és hogy befecskendezték vagy oda helyezték" – mondta Reyes. Az erős méreg pedig idegrendszeri bénulást és halált okozhat.
Neruda, aki 1971-ben elnyerte az irodalmi Nobel-békedíjat, 1973. szeptember 23-án halt meg, mindössze 12 nappal a puccs után, amely megdöntötte Salvador Allende akkori chilei elnököt, és Augusto Pinochet tábornokot juttatta hatalomra.
Neruda halálának okát több mint 10 éve vizsgálják. Az első testület 2013-ban arra a következtetésre jutott, hogy a férfi prosztatarákban halt meg, amelyben 1969 óta szenvedett. A második csoport 2017-ben a Clostridium botulinum nevű toxint mutatta ki. Január óta pedig a harmadik testület – amely kanadai, mexikói, El-Salvador-i, dán, brit, amerikai, német, kanadai és chilei tudósokból áll – azt vizsgálja, hogy a toxin endogén vagy exogén eredetű volt.
Mivel 1973-ban halt meg, a vizsgálatot Chile korábbi igazságszolgáltatási rendszere folytatja, amely még mindig titkosítja az ügyeket – beleértve a Pinochet-diktatúra idején elkövetett emberi jogi jogsértésekkel kapcsolatos folyamatban lévő vizsgálatokat is. Ezért a törvényszéki szakértők még nem nyilatkozhattak megállapításaikról.
Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: