2015. május. 28. 20:41 MTI Utolsó frissítés: 2015. május. 28. 20:44 Világ

Nem találtak bizonyítékot Neruda megmérgezésére

Nem találtak perdöntő bizonyítékot az idegenkezűségre a Pablo Neruda Nobel-díjas chilei költő halálának körülményeit vizsgáló spanyol kutatók – derült ki a szakemberek előzetes jelentéséből.

A chilei kormány idén januárban nyitotta újra az 1973-ban elhunyt költő halálának ügyét. Olyan teszteket rendeltek el, amelyeket vegyi anyag okozta fehérjekárosodás kimutatására szolgálnak. Vagyis arra próbáltak bizonyítékot találni, hogy megmérgezték-e Nerudát.

A Murciai Egyetem törvényszéki szakértői három féle fehérjét azonosítottak a maradványok vizsgálatakor: ezek közül kettő a költő előrehaladott prosztatarákjával magyarázható.

A harmadik forrása viszont nem volt azonnal egyértelmű, de a szakemberek szerint visszavezethető olyan természetes okokra, mint egy fertőzés, vagy a maradványok kezelése. Most szakértői bizottság fogja megvizsgálni az újabb bizonyítékot, és génvizsgálat is folyamatban van.

Neruda 1973-ban, röviddel az Augusto Pinochet vezette katonai államcsíny után hunyt el. Maradványait azért hantolták ki 2013-ban, hogy tisztázzák a költő megmérgezéséről felmerült gyanút. A vizsgálatok során nem találták jelét annak, hogy a szerzőt megmérgezték a kórházban, ahol rákbetegsége miatt kezelték.

A chilei kormány idén januárban nyitotta újra az ügyet és egy svájci laboratóriumban is további vizsgálatokat kezdeményeztek. Bár egy bíró februárban elrendelte a vizsgálat végleges lezárását és a költő április végi eltemetését Neruda egykori lakhelyén, Isla Negrában, családtagok és mások azt kérték a bíróságtól: akadályozza meg a szertartást, hogy további vizsgálatokat lehessen végezni a maradványokon a halál körülményeinek tisztázására.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.