Kult hvg.hu 2022. november. 18. 15:46

Yoko Ono-kiállítás nyílik a Nemzeti Múzeumban, és a művész is ellátogat Budapestre

A békevágy és a béke témájához kapcsolódó alkotásokat mutat be Yoko Ono kortárs japán képzőművész és zenész, John Lennon felesége életművéből „A háborúnak vége! Ha akarod – Tribute to Yoko Ono" című kamarakiállítás. A tárlat jövő vasárnap nyílik a Magyar Nemzeti Múzeumban.

A februárban a 90. életévét betöltő Yoko Ono tárlatán interaktív és performatív művek, festmények, szobrok és rövidfilmek lesznek láthatók.

Gulyás Gábor kurátor a kamarakiállítás sajtótájékoztatóján ezt mondta: „Ötvenkét évvel ezelőtt New Yorkban jelentek meg szórólapok War is over! If you want it (A háborúnak vége, ha te is akarod) felirattal. A Yoko Ono kezdeményezésére indult projekthez később csatlakozott John Lennon is, akkor a vietnami háború ellen tiltakoztak", és most ez „a békeaktivista megnyilvánulás ismét aktuálissá vált az ukrajnai háború miatt".

A Yoko Ono-kiállításon az alkotó több mint 30 fontos alkotása lesz látható, ennyi műve még soha nem szerepelt együtt Magyarországon. Az épület előcsarnokában állítják fel a Kívánságfa a békéért elnevezésű installációt, amelyre az ukrajnai béke eléréséhez szükséges kívánságokat, üzeneteket helyezhetnek el a látogatók. A fára felakasztott üzenetek a kiállítás után Izlandra kerülnek, a Képzeld el a békét! elnevezésű torony tövébe, a Kollafjördur-öbölben lévő Videy-szigeten.

Továbbá bemutatnak két sakk-készletet a Yoko Ono által épített huszonegyből, az egyik a Ludwig Múzeum gyűjteményéből érkezik a kiskörútra.

A Nyisd ki az elmédet 90 című installáció a nyitottságra inspirál, egy kulcs szerepel benne, amely fontos motívum a japán és keleti kultúrákban.

Yoko Ono és Polgár Judit
Zerocom

Eljön Budapestre Yoko Ono is

A Levágott darab című performanszt is láthatja majd a közönség, ez a darab a művészettörténetben az egyik legelső, közismertté vált művészeti akció volt. Yoko Ono először 1964-ben a tokiói Sogetsu Art Centerben mutatta be, később New Yorkban és jónéhány nyugati nagyvárosban. Az elmúlt két évtizedben már több olyan előadása volt, amelyben nem a japán művész szerepelt. Az eredeti performanszban Yoko Ono ruhájából vághatott le egy darabot a közönség. A fővárosi tárlaton kilenc alkalommal lesz látható az előadás, első alkalommal Trill Zsolt színész részvételével, az utolsó alkalmon, február 18-án Yoko Ono és John Lennon fia, Sean Lennon zenész vesz részt rajta.

L. Simon László főigazgató hangsúlyozta, hogy a Yoko Ono-kiállítás a béke fontosságára hívja fel a figyelmet, a kiállításból befolyó összeget pedig az ukrajnai háború kárpátaljai áldozatainak támogatásra fordítják.

Szamurájuk leszármazottja

A konceptuális művészet iskolateremtő mestere, Yoko Ono 1933. február 18-án született Tokióban híres szamurájok leszármazottjaként. Arisztokrata származásának köszönhetően a középiskolában egy osztályba járhatott Akihitóval, a későbbi japán császárral.

Yoko Ono, a második világháború után elkezdődő modernizmus legnagyobb hatású japán művésze leginkább az Egyesült Államokban népszerű. Magyarországon a popkultúrának köszönhetően vált ismertté. Harminchárom zenei nagylemezt adott ki, több mint hatvan filmet készített, számos könyvet írt, életművének legjelentősebb része a képzőművészethez kapcsolódik.

 

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.