Kult hvg.hu 2022. szeptember. 14. 11:04

Receptre írják fel többek között a pisilő kisfiút a mentális betegségben szenvedőknek Brüsszelben

A kezdeményezést a koronavírus-járvány hívta életre, amely bebizonyította, milyen fontos szerepet játszik a kultúra a mentális egészség megőrzésében.

Hétfőtől kezdve múzeumi látogatásokat is felírhatnak a belga pszichiáterek a mentális betegségben szenvedőknek – írja a Politico. A stressztől, depressziótól vagy kiégéstől szenvedő páciensek ezentúl nem csak a saját lelki világukban mélyedhetnek el, hanem többek közt a csatornákban vagy éppenséggel a pisiliő kisfiú ruhatárában.

„Itt az idő ezt meglépni – nyilatkozta a lapnak a brüsszeli önkormányzat kultúráért felelős képviselője, a projektet vezető Delphine Houba. – A koronavírus emlékeztetett minket arra, hogy a kultúra nélkülözhetetlen a mentális egészség szempontjából.”

Az Egészségügyi Világszervezet által gyűjtött adatok is azt támasztják alá, hogy a művészetek „jelentős szerepet” játszhatnak a betegségek megelőzésében, kezelésében és az egészség megőrzésében. Európában elsőként a belga kórházakban próbálkoznak meg ilyen jellegű művészetterápiával. Az inspirációt egy kanadai kezdeményezés adta, melynek keretében a quebeci pácienseket a Szépművészeti Múzeumba küldték, Brüsszelben azonban öt kulturális intézményt is bevontak a programba – a Csatorna Múzeum és a Pisilő Kisfiú Gardróbja mellett a Városi Múzeum, a Divat és Csipke Múzeum és a CENTRALE nevű kortárs művészeti központ is helyszíne lesz az első körben hathónaposra tervezett projektnek.

De mégis hogyan képes segíteni néhány 18. századi festmény a gyógyulni vágyóknak?

„Évszázadokkal ezelőtt is léteztek, mégsem halottak. A művészeteken keresztül ki tudjuk nevetni a halált” – felelte a programban részt vevő egyik pszichiáter.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.