Kult MTI / hvg.hu 2022. augusztus. 01. 11:26

89 évesen meghalt a Star Trek színésze, az első fekete nő, aki megcsókolta Kirk kapitányt

Nichelle Nichols az egyik első fekete színésznő volt, aki Uhura hadnagy szerepében egy hatalmi pozícióban lévő figurát személyesített meg egy amerikai sorozatban. Később a NASA kötelékében támogatta, hogy több nőből és feketéből váljon űrhajós.

„Múlt éjszaka természetes halállal elhunyt édesanyám, Nichelle Nichols – jelentette be a halálhírt a színész fia, Kyle Johnson a Facebook oldalán. – Fénye azonban, mint a most először látott ősi galaxisoké, megmarad számunkra és a jövendő nemzedékeknek, hogy tanuljunk és ihletet merítsünk belőle.” Nichols, aki már évek óta egészségi gondokkal küszködött és 2015-ben egy stroke-on is átesett, szombat este halt meg 89 éves korában.

Nichelle Nichols 1966-tól több, mint 25 éven át alakította az Enterprise űrhajó kommunikációs tisztjét, Uhura hadnagyot a tévében és később a mozifilmekben, ezzel pedig áttörte a hatvanas évek amerikai sztereotípiáit, amelyek a feketebőrű színésznőknek legfeljebb cseléd szerepeket juttattak. Uhura a sorozat 1968-ban forgatott egyik epizódjában William Shatner karakterével, Kirk kapitánnyal csókolózott.

William Shatner és Nichelle Nichols 2006-ban
CHRIS DELMAS / AFP

Habár nem romantikus csókról volt szó, ez volt az amerikai televíziózás történetében az első olyan csók, amelyet egy fehér és egy színesbőrű szereplő váltott egymással. Nichols a sorozat 1969-es befejezését követően még hat Star Trek filmben szerepelt, utoljára 1991-ben a Star Trek: A nem ismert tartományban játszotta a nevezetes szerepet.

A színész az 1970-es évek óta a NASA hivatalos nagyköveteként a Star Trek-sorozattal szerzett hírnevét felhasználva népszerűsítette az amerikai űrkutatási hivatalt. Munkája révén számos női, afroamerikai és más kisebbségekhez tartozó munkatárs került a NASA-hoz.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.