Az egyetlen általános felvételi követelmény az érettségi lehet a jövőben.
Jelentősen átalakítaná a kormány a felsőoktatási jelentkezési rendszert – értesült a Jelen. A lap információi szerint Csák János kulturális és innovációs miniszter már elkészíttette azt a tervezetet, amely sok tekintetben visszatérést jelent a 2010 előtti időszak szabályozásához. Például azzal, hogy
az egyetlen általános bemeneti követelmény az érettségi legyen.
Az egyetemek kapnának jogot azt előírni, hogy mit honorálnak extra pontokkal – például szakmai gyakorlatot –, vagy hogy melyik érettségi tárgyakat veszik figyelembe. Az érettségivel így maximum 400 pontot lehetne szerezni, további 100 pontot pedig az egyetem adhatna a saját követelményei alapján.
Csák János tárcája nem válaszolt a Jelen kérdéseire, a cikk szerint ugyanakkor figyelemre méltó, hogy Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora az InfoRádiónak a múlt héten már azt pedzegette: a megfelelő fórumok elé kívánják vinni a felvételi rendszer megváltoztatásának ügyét.
Az átalakítást indokolhatja, hogy az egymást követő Orbán-kormányok alatt a jelentkezők száma 140 ezerről 99 ezerre, a felvetteké pedig 98 ezerről 73 ezerre esett vissza.
A arra is emlékeztetett, hogy a Magyar Nemzeti Bank friss versenyképességi jelentése szerint az elmúlt hét-nyolc évben Magyarországon a munkaerőpiac eljutott a növekedésének maximumáig. A további bővülést a képzettség alacsony szintje gátolja, és a növekedéshez több magas hozzáadott értékű munkahelynek kellene létesülnie, ehhez az járulna hozzá az, ha többen nyernének felvételt a felsőoktatásba. Megjegyezték azt is, hogy korábban rengeteg hátrányos helyzetű fiataltól vágták el a felsőoktatásba lépés lehetőségét, amikor 2016-tól bevezették az emelt szintű érettségit mint alapkövetelményt a felvételihez.