Domány András
Szerzőnk Domány András

A rendelet szövegéből úgy tűnik, hogy a vizsga magyar nyelven zajlik.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Aki akar, és a hazájában a 2021/2022. tanévben a középiskola utolsó évfolyamán tanult, amit iskolai bizonyítványával vagy más, az ukrajnai iskolája által akár elektronikusan kiállított és hitelesített dokumentummal igazolni tud,

az Magyarországon a magyar érettségi vizsgarendszer keretében megszerezheti a bizonyítványt.

A kedd esti kormányrendelet szerint április 20-áig lehet jelentkezni a megyei kormányhivatalokban, és a vizsgát is ott tartják. A határidő jogvesztő, az elkésőktől nem fogadnak el igazolást. Az eljárás ingyenes. Aki már korábban jelentkezett és vizsgadíjat fizetett, az azt visszakapja. A kötelező tantárgyak: magyar nyelv és irodalom vagy helyette magyar mint idegen nyelv, matematika, történelem, idegen nyelv (nincs meghatározva, hogy melyik lehet) és a vizsgaszabályzat szerint választható közismereti tárgyak közül legalább egy. Június 9-éig kell levizsgázni.

A rendelet szövegéből az tűnik ki, hogy a vizsga magyar nyelven zajlik – legalábbis nincs szó például tolmácsolásról –, így az feltételezhető, hogy a magyar mint idegen nyelv választhatósága a magyar nyelv és irodalom helyett a magyarul tudó, de ukrán anyanyelvű diákok kedvéért került be. A magyar vizsgarendszer keretében értelemszerű, hogy a magyar tananyagot kérik számon, amitől például történelemből az ukrajnai tananyag erősen különbözhet. Talán ezért került be a jogszabályba, hogy aki nem minden tárgyból megy át, a sikeres vizsgáit annak is hivatalosan igazolják.

A rendelet október 31-ig lesz hatályban.

Egy részben ide kapcsolódó kormányhatározat: 100 millió forintot utaltak ki „az Ukrajnában kialakult fegyveres konfliktussal összefüggésben felmerült önkormányzati kiadások ellentételezésére”. Hogy ezt kitől mikor lehet kérni, és ki milyen alapon osztja el az összeget, arról nem döntött a kormány.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.