Kult hvg.hu 2022. július. 19. 12:56

Hazájában ellehetetlenítették, de külföldről újraindul a Hattyúk tavával búcsúzó orosz tévécsatorna

Lettországból fogja sugározni a műsorát az utolsó független orosz tévécsatorna, amely négy hónapja az ukrán háborús tudósítása miatt kényszerült befejezni a hazai működését.

Oroszországban még márciusban blokkolták a független TV Rain – orosz nevén Dozsgy – tévécsatornát, miután az a hivatalos narratívától eltérő módon „speciális katonai hadművelet” helyett háborúnak nevezte az oroszok ukrajnai invázióját, amely az új törvények értelmében „hamis hírterjesztésnek” minősül. A csatorna munkatársai az utolsó napjukon arra szólították fel a nézőket, hogy mondjanak nemet a háborúra, majd látványosan kivonultak a stúdióból, búcsúzóul pedig a szimbolikus jelentőséggel bíró Hattyúk tavát vetítették le. Ezt a balettet sugározta ugyanis az állami tévé a Szovjetunió végnapjaiban az 1991-es puccskísérlet idején, amikor nem volt szabad a Moszkva utcáin gördülő tankokat mutatnia.

Az ellehetetlenítésük után a csatorna munkatársai külföldre menekültek, hogy ott próbálják meg újraépíteni a tévécsatornát. A Dozsgy moszkvai idő szerint este nyolckor egy híradóval kezdte meg újbóli működését egy rigai tévéstúdióból. A BBC értesülései szerint a csatorna sugárzási engedélyt kapott az Európai Unióban, ősztől pedig ismételten teljes programmal jelentkezik Lettország mellett Amszterdamból, Párizsból és Tbilisziből is. Az elemzők szerint azonban az Oroszországban élők nagy valószínűséggel csak Youtube-ról követhetik majd a tévé adásait virtuális magánhálózatokon (VPN) keresztül.

Az új törvények értelmében Oroszország összes nagyobb független vagy liberális médiaszolgáltatója – köztük az Echo Moszkvi és a Novaja Gazeta – is külföldön kényszerült újrakezdeni, vagy kénytelen volt befejezni a működését.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.