Kult Balla István - Csányi Nikolett 2022. március. 19. 20:00

Van gyerek, aki még Budapesten sem járt, most viszont a Zeneakadémián kapott vastapsot

A Danubia Zenekar a február 19-i koncertjén az ország legnehezebb sorsú településein élő, zenét tanuló gyerekekkel együtt mutatott be egy direkt erre az alkalomra írt darabot. Ott voltunk a Közös Hang-projekt egyik próbáján Tarnazsadányban és a fellépésen a Zenakadémián is.

„Egy magasan képezett, budai iskolákba járt klasszikus zenész és egy Heves megyei zsákfaluban élő, négy általánost végzett szülőkkel rendelkező cigánygyerek között rajzolni sem lehetne nagyobb társadalmi különbséget, miközben abban a pillanatban, hogy van nekünk egy közös dalunk, amit együtt adunk elő, ezek a különbségek minden erőfeszítés nélkül eltűnnek” – foglalja össze Hámori Máté zenekarvezető a Közös Hang projekt üzenetét.

„A beszéd elválaszt, a zene összeköt” – szól a Danubia Zenekar mottója. „Hogy mit jelent a mondat első fele, azt most, a választási kampányban sajnálatosan egyre inkább érezzük, amikor az embereket különböző szlogenekkel választják el egyre jobban egymástól. Mi viszont azt látjuk, hogy több olyan dolog van, amiben a közösségi élményt meg lehet élni, amikor az emberek mégiscsak összekapcsolódnak. A zene az egyik legősibb, legautomatikusabb ilyen dolog. Ha szól egy jó zene, akkor függetlenül attól, mit gondolnak egymásról, a politikáról vagy bármiről az emberek, egyszerre kezdik a lábukat rázni. Közösségbe kerültek, anélkül, hogy akarták volna. A zene egy mágikus erő.”

A Közös hang-projekt a Máltai Szeretetszolgálat szociális programjára épül: az ország legszegényebb településein élő, hátrányos helyzetű gyerekeket célozza, akik kezébe hangszert adnak, sőt zenekart alakítanak velük. A Danubia felajánlotta, hogy bekapcsolódnak ebbe a programba. „Azt mondtuk, hogy zenéljünk közösen ezekkel a gyerekekkel, hozzunk létre közösen egy produkciót, amit aztán a Zeneakadémián be is mutatunk.” Az első ilyen alkalom szeptemberben volt, a második pedig a háború kitörése előtt, február 19-én.

A koncertek előtt a zenekar tagjai több mint fél éven át rendszeresen látogatták a résztvevő iskolákat Tarnazsadányban és Tarnabodon (mi egy zsadányi közös próbába kukkantottunk bele januárban), ahol együtt zenéltek az ifjú zenészekkel, előkészítve a fellépést. Sőt, a részt vevő települések listáját is kibővítették, hogy a közös zenélés élményében minél több zenetanuló gyermek részesülhessen, így a mostani fellépésre érkeztek gyerekek Tiszaburáról, Erkről, Pocsajból és Nyírmihálydiból is.

A gyerekek és a zenekar tagjai egy klasszikus zenei motívumok, valamint magyar és cigány dallamok együttes felhasználásával, kimondottan erre az alkalomra készült Ott Rezső-művet mutattak be. Mint a videóból kiderül: tomboló sikerrel.

Túry Gergely