Kult BI 2021. december. 12. 10:13

„Gyönyörűen fogok énekelni, ha kapok még egy szavazatot” – Sziámi 70

December 12-én ünnepli hetvenedik születésnapját Müller Péter Sziámi költő, filmrendező, énekes, az URH és a Kontroll Csoport egykori és az Andfriends mai frontembere, mellesleg a Sziget fesztivál egyik létrehozója.

„Határozottan hiszek a művészet gyógyító hatásában. A természet sérülékeny, a művészet pedig azért van, hogy behegessze a sebeket, hogy ápoljon” – mondta évekkel ezelőtt a hvg.hu-nak Müller Péter Sziámi, aki, bár leginkább az underground zenekaraiból lett ismert, magát nem tartja se rock-, se popzenésznek: „Világéletemben nem csináltam semmi mást, csak bizonyos időközönként állati jól éreztem magam bizonyos zenészekkel.”

Végh Péter néven anyakönyvezték, mert anyja akkori férje Végh György költő, műfordító volt, vérszerinti apját csak felnőtt korában ismerte meg. Anyja egy ideig egyedül nevelte, rövid ideig intézetbe is adta. Igazi apjának, barátjának és szellemi társának Müller Péter írót tartja, aki feleségül vette anyját, őt pedig örökbe fogadta. A kettejüket megkülönböztető Sziámi név még gyerekkorából származik: amikor egy ikerpárról kezdett regényt írni, barátai ezt a becenevet ragasztották rá.

„Nagyon változatos helyeken, nagyon inspiratív közegben nőttem fel: amikor fiatalon írni kezdtem, Weöres Sándor, Vass István és Kormos István olvasták a verseimet és biztatgattak, miközben a szüleim a Madách Színházban dolgoztak. Szóval, egy körúti színházban is otthonosan mozogtam, mindezekkel párhuzamosan pedig élvezettel elmerültem az avantgárd kultúrközegben is, például máig érvényes és fontos impulzusokat kaptam Halász Péteréktől vagy Molnár Gergelytől, éppúgy, ahogy mondjuk Nádasdi Kálmántól, Sammy Davistől vagy Mick Jaggertől.”

Amikor a 70-as évek végén belekeveredett az underground életbe, már volt egy tanári és egy filmrendező diplomája. Tagja volt az 1980 őszén alakult és csupán fél évig létezett, a magyar underground legendájának számító URH zenekarnak, 1981-84 között a Kontroll Csoport frontembere volt, majd változó felállásokban és nevek alatt (Sziámi-Sziámi, Sziámi Ultrarock, Sziámi TAO, Müller Péter Sziámi, Sziámi Zenei Társulat) zenélt és zenél a mai napig.

A 80-as évekbeli dalai sokak szerint a rendszerváltáshoz vezető folyamatra is hatással voltak, noha ő azt állította a hvg.hu-nak, hogy soha nem politizált. „Politizálás az, ha valaki proaktív, látja előre, hogy mi fog történni, azt ki akarja védeni, és ezért alakít, mondjuk egy pártot. Én viszont egész életemben nagyon privát voltam, még akkor is, ha időnként belekeveredtem különböző civil szerveződésekbe. A 80-as években egyfajta művészközérzettel éltem. Senkinek a fejében meg nem fordult, hogy mi most – akár a zenekarokkal, akár mással – politizálunk. Ehhez be kellett volna lépni valamelyik (akkor még nagy választék nem volt) pártba. De erről meg az volt a véleményem, és azóta is ez maradt, hogy Minden tagság viszontagság, minden kúrás fogyókúrás. De ha kedvem támadt írni egy dalt, és abból, mondjuk az jött ki, hogy de jó, hogy beteg lettél, meggyógyít a Nagy Testvér, akkor nem gondolkodtam, hogy ez most mennyire lehet problémás.”  

Azt állítja, hogy egyszerűen nem vett tudomást arról, hogy mi van körülötte. „Viszont, ami eszembe jutott, azt leírtam, kimondtam. Most is ez van. Az Államosítani kéne című Andfriends-dal sem azért született, hogy most konkrétan adjunk egyet a rendszerkritikának, hanem azért, mert ez jött ki éppen belőlem. Nem vagyok hajlandó most sem állandóan azon nyafogni, hogy mi is van itt.”

Müller a zenélés mellett rendezett színdarabot, filmet, fordított könyvet, operát, dalszöveget. Volt művészeti vezető színházban és kezdeményezője volt a 2001 nyarán indult Miskolci Nemzetközi Operafesztiválnak. 2005-től társadalmi megbízatásban, az Állami Operaház stratégiai igazgatója volt.

1993-ban Gerendai Károllyal megszervezték Kell egy hét együttlét jeligével az első Diákszigetet. A Sziget ma már Európa egyik legnagyobb könnyűzenei és kulturális rendezvénye, tulajdonrészét néhány évvel ezelőtt adta el. 2003-ban a Sziget Fesztivál létrehozásában és megszervezésében végzett kiemelkedő munkásságáért a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki.(A hvg.hu-nak tavaly, az első elmaradt Sziget idején mesélt a fesztivál megalapításáról)

Életének legfontosabb, legmeghatározóbb tevékenységének, mint mindig hangsúlyozza, a versírást és az éneklést tartja. Napidal Sziámival címmel Youtube-csatornát működtet.

Már volt néhány szülinapinak is tekinthető koncertje a Kontroll Csoporttal és a Müller Péter Sziámi AndFriends-szel, de jövő február 21-én az Óbudai Danubia Zenekarral, valamint vendégekkel is ad még ünnepi koncertet.

Nem tervezi, hogy nyugdíjba menjen, írja a darabokat, készül új lemeze, a Miskolci Egyetem rektori tanácsadójaként a romológia és a könnyűzene szakirányok kiépítésén valamint a L.O.R.C.A Alapítvány roma kulturális felzárkóztatás programjában is dolgozik.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?