Ezért kell megoldani „az identitás szempontjából lényeges kérdéseket” – közölte a miniszter a Magyarságkutató Intézet konferenciáján.
„A magyar történelem sok mozzanatát elhallgatták vagy eltorzították”, ezért tette le a kormány elé Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt a programot, amely az identitás szempontjából lényeges kérdések megoldását tűzte ki célul, „a legmagasabb tudományos igényességgel és prekoncepció nélkül”. Így jött létre a miniszter szerint a Magyarságkutató Intézet, amely „új tudományágakat kapcsol be az eldöntetlen vagy nehezen eldönthető kérdések vizsgálatába”, és „új szemléletet hozott”.
Minderről Kásler csütörtökön beszélt Budapesten, a Magyarságkutató Intézet Hunyadiak és Corvinok című kétnapos nemzetközi tudományos konferenciájának megnyitóján, ahol azt is kijelentette: „a Hunyadiak felmutatták mindazt, ami az Árpádokat naggyá tette, olyan alapelveket őriztek, mint a szuverenitás, az integritás, az autonómiák támogatása és a hit”. „Ez a dinasztia maradandót alkotott, amire emlékeznünk kell” – mondta a miniszter.
Kásler szerint „minden a Szent Koronára visszavezethető”, a hatalom, a birtok, a vagyon és az ország is. „A király is csak gyakorolta a Szent Korona bizonyos jogait, amelyek időben és térben csorbíthatatlanok voltak, átmeneti okok miatt szünetelhettek, de a királynak és a népnek, később pedig a nemzetnek azt helyre kellett állítania. Ez az a világ, amelyben megjelent az Árpád-ház férfi ágának kihalásával és a leányág eltűnése után egy dinasztia, amely üstökösként robbant be a történelembe és a fénye még mindig látszik” – mondta a miniszter.
Kásler legutóbb akkor került be a hírekbe a Magyarságkutató Intézet kapcsán, amikor bejelentette, összeraknák Hunyadi Mátyás csontjait. A Magyarságkutató Intézet legnagyobb dobása az elmúlt időszakban ugyanakkor nem ez volt, hanem a pozsonyi csatáról szóló animált film, amelyet rengetegen kritizáltak az elképzelhető összes aspektusból, még az Intézet két munkatársa is kifejezte fenntartásait, ők azonban véleményük közlése óta már nem dolgoznak az Intézetben.
Már nem dolgoznak a régészek a Magyarságkutatónál, miután kritizálták a pozsonyi csata filmjét
A két történész-régész a Mandinerre írt cikket az animációs filmről, amelyben jelezték szakmai fenntartásaikat.
A kormány ugyanakkor valóban nagyon fontosnak tartja a Magyarságkutató Intézet munkáját: a koronavírus-járvány legsötétebb heteiben döntött arról, hogy 1,2 milliárddal kell támogatni az Intézetet.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: