Kult hvg.hu 2020. október. 13. 20:10

Hat irodalmi és művészeti szervezet közösen utasítja el a könyvpusztítást

A Magyar Művészeti Akadémia is megkapta az állásfoglalást, de még nem írták alá.

Közös nyilatkozatban lépett fel a könyvek megsemmisítése ellen hat irodalmi és művészeti szervezet, írja a Telex.

Az állásfoglaláshoz egyelőre a Szépírók Társasága, a MEGY – Magyar Műfordítók Egyesülete, a SZIMA – Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége, a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum, a FISZ – Fiatal Írók Szövetsége és a Színházi Dramaturgok Céhe csatlakozott, de elküldték azt a Magyar Művészeti Akadémiának és a Magyar Írószövetségnek is.

A portál idéz a szervezetek közleményéből, amelyben azt követelik, hogy a kormányzat minden szintje utasítsa el és ítélje el a könyvpusztítást.

„Könyveket Magyarországon Kolosváry-Borcsa Mihály sajtóügyi államtitkár zúzatott be 1944 júniusában. Az 50-es években nyilvánosan semmisítettek meg könyveket. Amikor az elmúlt napokban egy parlamenti képviselő hasonlóra vetemedett, kormányzati tényezők nem határolódtak el tőle, ellenkezőleg, támogatásukról biztosították, és a könyvek megsemmisítését fenyegetően beépítették a kormányzati kommunikációba" – írja a hat szervezet.

Mitől olyan veszélyes egy mesekönyv, hogy valaki ledarálja?

Gyorsan szögezzük le: véleménye mindenkinek lehet, a könyvdarálás azonban jócskán túlmegy a véleménynyilvánításon. De mi lehet egy mesekönyvben, ami ekkora indulatokat kavar? A felnőttek vagy a gyerekek csinálnak nagy ügyet belőle, ha mássággal találkoznak? Szakértőkkel beszélgettünk a „homoszexuális propagandának" titulált Meseország mindenkié című könyvről.

Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselője még szeptember végén darálta le a Meseország mindenkié című könyvet, mert szerinte az "homoszexuális propagandát" folytat. A politikus azóta nekiment még egy könyvnek, Bán Zsófia: Vagánybagoly és a harmadik Á – avagy mindenki lehet más című kötetét tépte szét.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.