Kult hvg.hu 2020. július. 24. 13:48

Kurtág György új zeneművel jelentkezett

Mi történik, ha a vírust zenében modellezik? Kilenc hangot indítottak útjára, hogy zenei analógiával modellezzék a vírus terjedését. A Modern Art Orchestra vezetőjének, Fekete-Kovács Kornélnak az ötlete nyomán, és a világ számos pontján zeneszerzők közreműködésével különleges közösségi alkotási folyamat indult be. És még Kurtág Györgyöt is rávették a komponálásra.

Miként lehet zenével modellezni a járvány terjedését, egy vírus lappangását, eltűnését, mutációit, majd ismételt felbukkanását, azaz a viselkedését? Ez a Modern Art Orchestra kezdeményezésének alapvető koncepciója. Fekete-Kovács Kornél ötlete alapján egy kilenc hangból álló vírustörzs született, egy alapmelódia, amely mentes a ritmustól, tonalitástól, harmóniától és nincs kontextusa sem.

Ennek köszönhetően fennáll az, hogy egymástól teljesen különböző zenei irányzatokban és stílusokban szabad kezet kapnak az alkotók, adaptálhatják saját hangzásaikat. Fekete-Kovács Kornél ugyanis világszerte tíz különböző zeneszerzőnek küldte el a kilenc hangot. Az ő feladatuk az, hogy írják tovább a dallamot, ezzel megteremtve a “vírus” terjedésének első tíz ágát, majd ők újabb két-két zeneszerzőnek adják át a stafétát.

Az Art of Virus aktuális helyzete a Modern Art Orchestra Facebook-oldalán követhető és vasárnaponként 20 órától élő Facebook-adásban foglalják össze, hogy milyen gyorsasággal terjed a pozitív zenei üzenet a világban. Fekete-Kovács Kornél ötlete alapján a Modern Art Orchestra jazz zenekar tolmácsolja az elkészült műveket. 

A projekt egyik fontos mérföldköve, hogy Kurtág Györgyöt is sikerült bevonni, aki be is szállt egy zeneművel.

Ebből az apropóból egy különleges, rendhagyó interjú is készült a zeneszerzővel és a fiával, ifj. Kurtág Györggyel. (1:17-től)

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.