Kult hvg.hu 2020. május. 21. 16:59

A Fesztiválzenekar már a karantén utánra is lát

A koronavírus-járvány mindenkinek felborította az életét, de a Budapesti Fesztiválzenekar úgy döntött: megteremti a biztonságos feltételeket, és gőzerővel készülnek a 2020–21-es évadra, melyre a nagyközönség június 10-től vásárolhatja meg bérleteit. A szólójegyek és szabad bérletek június 24-től lesznek elérhetőek.

Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója úgy állította össze az új szezon műsorát, hogy egyensúlyban legyenek benne a fiatal tehetségek és a befutott nagyágyúk, a komoly és humoros programok, a zenei repertoár pedig most is a régizenétől a legújabb zenéig terjed.

Fischer Beethovent, Mahlert, Lisztet, Stravinskyt, Prokofjevet, Schumannt, Brucknert, Mozartot és Ravelt is vezényel. A 2020-as évet újra Titokkoncerttel búcsúztatják a Budapest Kongresszusi Központban.

Fontos, hogy a BFZ-nél a bérletvásárlás teljesen biztonságos: egyrészt mert az árusítás a közönség egészségének megőrzése érdekében kizárólag online történik, másrészt pedig mert anyagi kár sem érhet senkit. Ha lesz olyan koncert, amelyet a világjárvány miatt le kell mondaniuk, az adott bérlethányadot visszatérítik.

Nemzetközi és hazai nagyágyúk

Az új évadban az igazi nagyágyúk közül a Fesztiválzenekar muzsikusai újra együtt zenélnek a „finom, érzékeny”, norvég hegedűművésszel, Vilde Franggal, a „szenvedélyes és fékezhetetlenül virtuóz” hegedűssel, Christian Tetzlaff-fal, Sir Simon Rattle tanítványával, a karmester Robin Ticciatival, a polihisztor Jörg Widmann-nal, az „erőteljes energiakitörések mesterével”, Jukka-Pekka Sarastével, Julia Fischerrel, aki „kifogástalan intonációval és meleg szívvel játszik”, és Midori Seilerrel, akit sokan a „barokk hegedülés legsokoldalúbb és legkiemelkedőbb” alakjának tartanak.

Több fantasztikus magyar művésszel is együtt dolgoznak: érkezik a világ egyik legfoglalkoztatottabb hegedűse, Baráti Kristóf, aki a Bachtrack kritikusa szerint „lágyan, elegánsan és intenzíven” szólaltatja meg Korngold D-dúr hegedűversenyét. A Fesztiválzenekart először vezényli a nemzetközi hírű Madaras Gergely, akit a Mezzo TV 2019 szeptemberében a hónap művészének választott. Visszatér a tavalyi Orpheo operaprodukcióban brillírozó szoprán, Baráth Emőke és Takács-Nagy Gábor is, akinek Haydn-Mozart Plusz sorozata nélkül elképzelhetetlen egy BFZ-szezon.

Fischer Iván több fiatal szólistát is bemutat a hazai közönségnek: a koreai zongoraművészt, Seong-Jin Chót, aki 2015-ben megnyerte a Nemzetközi Chopin Zongoraversenyt, az ugyancsak zongoraművész Anna Vinnitskayát, aki a Washington Post szerint „igazi nőstényoroszlánként falja fel a legnehezebb kottaoldalakat is”, és Andrew Staplest, a fiatal tenort, aki tökéletesen énekli Mahler Dal a Földről című darabját.

Játék határok nélkül

Az BFZ muzsikusai rengeteg lehetőséget kapnak a kamarazenélésre és arra is, hogy szólistaként is megmutathassák magukat, akár a klasszikus zenétől eltérő műfajokban is. Ez sokszor előfordul a jelenleg is futó online Karanténesteken, de lesz rá példa az új évadban is. Molnár Noémi hegedűművész például egy dzsesszes, tangós Loussier-hegedűversenyt játszik. Akik még szólistaként lépnek fel az évadban: Pálfalvi Tamás (trombita), Szabó Péter (cselló), Szőke Zoltán (kürt), Báll Dávid (zongora), Gordon Fantini (fagott), Jóföldi Anett (fuvola), Johannes Grosso (oboa), Polónyi Ágnes (hárfa), Yoonshin Song (hegedű) és Andrea Bressan (fagott).

Egy zenekar a közösségekért

Az állami és fővárosi támogatás rendeződésének köszönhetően – amint azt a járványhelyzet lehetővé teszi – a Fesztiválzenekar folytatja Közösségi Heteit: ingyenes, országos koncertsorozatuk keretében templomokban és elhagyott zsinagógákban játszanak, Zenevár című interaktív koncertjükkel pedig gyerekeket keresnek fel az ország különböző pontjain.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.