A koronavírus miatt szombattól már a Zugligeti Libegő is leállt. A BKK Facebook-oldalán a hír ihlette vers jelent meg. De még milyen!
A vers címe: Egy búslakodó Libegő búcsúja.
Az ismeretlen költő már itt, a címben előrevetíti a költemény hangulatát, „búslakodó”, „búcsú”, az ilyen szavak halmozásakor az embernek rögtön sírni támad kedve, hátha még a vidám hangulatú „Libegő”-vel van összefüggesben-elentétben! Ráadásul egyetlen libegőről van szó, ami nyilván a magára maradottságot, árvaságot fejezi ki.
És akkor még csak a címnél járunk. Mert jönnek a mű bevezetős sorai: „Itt az idő, le kell állnom, / búcsúzni jöttem barátom! 😞/ Szemem könnyes, itt zokogok, / mert mától már nem dolgozok.”
Leállás, búcsúzás, könnyes szem, nem dolgozás – és mindeközben még egy a mai korra utaló emoji is mutatja, hogy sírjon, ordítsa ki magából a fájdalmát mindenki, akinek a Libegő jelentett valamit. De az is, akinek nem. A világ végéről van itt szó. Nem csak, hogy megszemélyesítette a nagy művész a zugligeti kedves kis közlekedési eszközt, hanem kivetíti az egész elmúlt, vidám, gondtalan világra annak a képét. A libegő nem dolgozik, a világnak egy időre vége. És azok a rímpárok! Állnom-barátom. Zokogok-dolgozok. Csodálatos, tanárnő kérem, a digitális oktatási térben.
A költemény (sőt: A KÖLTEMÉNY) további soraiban az árva libegő (a világ!) az elmúlásról, a magányról, a lassan múló időről mereng a János-hegyen, a megszokott bravúros rímkezelési technikával, és végén lemondana már minden földi jóról, megveti a materilaizmust, és kijelenti utasának (s ezzel minden utasnak, sőt az egész emberiségnek), hogy: „Ha fizetni nem is fogsz, / gondolatban légy velem!”
Keserű utolsó versszaka a lemondás, beletörődés hangja, de ugyanakkor reményés is. „Jöjjön köd, eső, vagy járvány, / műszaki gond? Azt se bánnám! / Én itt várlak, némán, csendben, / magányosan Zugligetben.”
Vegyük észre, a költemény Tamkó Sirató Károly (v.ö.: „sirató”!) Libegő című versének párja. Hiszen ott is arról van szó, hogy nem is máma, nem is holnap, de majd egyszer, ha eljön egy jobb világ, akkor felül a költői én (és ezzel az egész emberiség) a libegőre.
Köszönjük a BKK-nak ezt a csodás verset! Hiszen nemsokára jön a Magyar Költészet Napja, pont addig tart a kijárási korlátozás is. Na, ugye!